Ζαλγκίρις - Εφές 96-70: Σαρωτικoί Λιθουανοί απέναντι στο... φάντασμα των Τούρκων (vid)

H Ζαλγκίρις (9-15) διέλυσε την Αναντολού Εφές (9-15) με σκορ 96-70, δύο ημέρες προτού υποδεχτεί στο Κάουνας τον Παναθηναϊκό.

Η Ζαλγκίρις ήταν σαρωτική. Επιβλητική. Και όποια άλλη... υπερβολή θέλετε. Δεν θα απέχει από την αλήθεια. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διέλυσε μία ομάδα είχε μόνο το όνομα της δύο φορές πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές με σκορ 96-70.

Οι Λιθουανοί καθάρισαν το ματς από νωρίς,προηγήθηκαν με διαφορά που έφτασε στους 30 πόντους (46-16) και μέχρι το τέλος κατάφεραν να διαγράψουν οποιαδήποτε σκέψη της Εφές για μία επική ανατροπή.

Η Ζαλγκίρις δεν είχε έναν παίκτη που έκανε εντυπωσιακό ματς με πολλούς πόντους, αλλά είχε ομαδικότητα με 27 ασίστ. Και μόλις 8 λάθη.

Ζαλγκίρις - Εφές: Το ματς

Ένα επικό, σχεδόν ανεπανάληπτο, πρώτο ημίχρονο έκανε η Ζαλγκίρις απέναντι στην Αναντολού Εφές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 34-14 και τους Λιθουανούς να έχουν 5/5 τρίποντα, 7/9 δίποντα και 7 ασίστ!

Η διαφορά αυξήθηκε και άλλο και όποιος παρακολουθούσε το ματς, δεν μπορούσε να πιστέψει το θέαμα. Στο 12' το σκορ έγινε 41-14 μετά από τρίποντο του Ντίμσα και λίγο αργότερα 46-18!

Η Εφές επιχείρησε να μαζέψει το σκορ, ένα σερί 10-0 της επέτρεψε να μειώσει στους 18 (46-28), μία διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (58-37).

Η Ζαλγκίρις κατέγραψε 17 ασίστ και 61.5% στα τρίποντα (8/13).

Το.. έργο δεν άλλαξε την αφήγησή του ούτε στην 3η περίοδο. Η Εφές σοβαρεύτηκε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 17 πόντους, κάνοντας σερί 9-0 (από το 76-50 σε 76-59).

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην 4η, με τη Ζαλγκίρις να διατηρεί με άνεση το προβάδισμα και την Εφές να αναμένει το τέλος του αγώνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 23-4 στο 5'.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Λαϊνούρας Μπιρούτις μέτρησε 18 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Απ' όλη την ομάδα της Εφές.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ντάριους Τόμπσον είχε 17 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σμιτς είχε 13, ο Ντίμσα 11 και οι Μάνκερ, Ουλανόβας από 13 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 27 ασίστ και τα 8 λάθη της Ζαλγκίρις.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε επικρατήσει με σκορ 86-82, οποτε έχασε το πλεονέκτημα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Ζαλγκίρις υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (2/2, 20:00), ενώ η Εφές φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο (2/2, 19:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-14, 58-37, 76-59, 96-70.