Απόλλων Λεμεσού - Αταλάντα 1-1

Ο Απόλλων Λεμεσού ισοφάρισε στις καθυστερήσεις την Αταλάντα και χρειάζεται δύο νίκες για το... θαύμα της πρόκρισης. Αποκλείστηκε η Έβερτον.

Απόλλων Λεμεσού ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων την Αταλάντα, πήρε το βαθμό, αλλά τα πράγματα παραμένουν πολύ δύσκολα για την πρόκριση. Οι Κύπριοι, όμως, δείχνουν διάθεση να κυνηγήσουν το μικρό θαύμα, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Λυών την επόμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο για τους γηπεδούχους. Η Αταλάντα ανέλαβε την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό και έφτασαν στο γκολ στο 35’ με τον Ίλιτσιτς. Μέχρι το τέλος, μάλιστα, έχασαν και άλλες ευκαιρίες, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Ζελάγια, που στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 1-1! Έτσι, οι Κύπριοι θέλουν δύο νίκες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές για να ελπίζουν σε πρόκριση.

Αποκλείστηκε η Έβερτον
Η Έβερτον ηττήθηκε με 3-0 από τη Λυών και με ένα βαθμό ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές αποκλείστηκε και επίσημα από τη συνέχεια. Οι Άγγλοι άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, με τους λιονέ να κάνουν πάρτι στο δεύτερο μέρος και να θέτουν θεμέλια πρόκρισης πριν υποδεχθούν τον Απόλλωνα. Ο Τραορέ άνοιξε το σκορ στο 68’, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 76’, όταν ο Αουάρ έκανε το 2-0. Στο 80’ τα ζαχαρωτά έμειναν με 10 παίκτες, όταν ο Σνάιντερλεν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο 88’ ο Ντεπάι έκανε το τελικό 3-0.

Χ-άνεται στις καθυστερήσεις η Χόφενχαϊμ
Η Χόφενχαϊμ βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη στην Τουρκία, αλλά είδε την Μπαχάκσεχιρ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις και θα τα παίξει όλα για όλα στο ματς με την Μπράγκα εκτός έδρας. Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα με τον Γκρίλιτς στο 47’, αλλά είδαν τον Βίσκα να κάνει το τελικό 1-1 στην τελευταία φάση. Η Μπράγκα διατηρεί προβάδισμα πρόκρισης, καθώς παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 68’ στο ματς με την Λουντογκόρετς με γκολ του Μαρσελίνιο, κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία 1-1 με τον Φρανσέρζιο στο 83’.

Διπλό η Βιγιαρεάλ, από κοντά η Αστανά
Με τον Μπάκα (15') και αυτογκόλ του Ντέλι (89') η Βιγιρεάλ πέρασε με 0-2 από την Πράγα κόντρα στην Σλάβια. Ανέβηκε μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου, αλλά από κοντά την έχει η Αστανά. Η ομάδα από το Καζακστάν πέρασε με 0-1 από την Μπακάμπι και βρίσκεται στο -1 από τους Ισπανούς.