Cyprus League: Η πρωτοπόρος Πάφος και το κυνήγι για την κορυφή

pafos_diekdikisi
Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία μετά την 6η αγωνιστική της Cyprus League και την επικείμενη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας

Στην ρεβάνς του τελικού πρωταθλήματος της περασμένης αγωνιστικής περιόδου, η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε πίσω το «αίμα» της και έφυγε με το μεγάλο διπλό από το ΓΣΠ, επικρατώντας 0-1. Σκόρερ για τους «Κιτρινοπράσινους», ο Φαράζ στο 79ο λεπτό. Ήττα που πονάει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φέρνουν ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα μετά τις ισοπαλίες με Ομόνοια 29Μ και της πρεμιέρας του Conference League με την Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία.

Άρης Λεμεσού - Ομόνοια

Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας και της αγωνιστικής, ο Άρης πήρε μεγάλη νίκη επί της Ομόνοιας με 2-0 και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου, πίσω από την Πάφο. Σε μια μεστή αναμέτρηση με πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, δυο πέναλτι και δυο γκολ, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι συνέχισε το αήττητο σερί της και εξασφάλισε το τρίποντο μπροστά στον κόσμο της, στο στάδιο «ΆλφαΜέγα».

ΕΝ Παραλιμνίου - Πάφος

Άλλη μια ομάδα που παρέμεινε αήττητη, είναι η Πάφος, που απέδρασε από το «Τάσος Μάρκου» με τους τρεις βαθμούς. Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Καρσέδο, έδειξε την στόφα πρωταθλητή που φέτος την διαπνέει και πήρε την νίκη με 2-1. Το τρίποντο αυτό, στο παιχνίδι ροντέο με αντίπαλο την ΕΝΠ( η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 8 παίκτες μετά από τρεις αποβολές), διατήρησε την Πάφο στη πρώτη θέση του πρωταθλήματος, μόνη της.