Άρης Λεμεσού - Ρίγα ΙΙ 5-1: Φιλική «πεντάρα» στο τελευταίο φιλικό στη Λετονία

aris_lemesou_preseason
Ο Άρης Λεμεσού νίκησε με 5-1 σε φιλικό αγώνα στη Λετονία τη Ρίγα ΙΙ.

Με σκόρερ τους Γκομίς (27΄), Στρούσκι (32΄), Μοντνόρ (44΄), Μπένγκτσον (70΄) και Σεμέδο (72΄), ο Άρης Λεμεσού επικράτησε 5-1 σε φιλικό αγώνα της Ρίγας ΙΙ και έκλεισε με το καλύτερο τρόπο την προετοιμασία του στη Λετονία.

Δείτε την ανάρτηση της ομάδας της Λεμεσού:

Η ενημέρωση του Άρη Λεμεσού για το τελευταίο φιλικό στη Λετονία:

Με νίκη έκλεισε τα φιλικά, αλλά και τον κύκλο προετοιμασίας του στη Λετονία ο Άρης. Η ομάδα μας επικράτησε της Riga ΙΙ με 5-1, έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ. Ωστόσο, το πρώτο ζητούμενο δεν ήταν το αποτέλεσμα καθώς η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν ήταν τέτοια που το παιχνίδι να αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Άλλωστε και σε αυτό το παιχνίδι, όπως και σε εκείνο που προηγήθηκε με την FK Metta, ο προπονητής έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στο τακτικό κομμάτι και στο πως αντιδρά η ομάδα με τη μπάλα και χωρίς τη μπάλα. O προπονητής έμεινε ικανοποιημένος από την συνολική προσπάθεια, αφού χρειάζεται περισσότερος χρόνος (και παιχνίδια) για να μπορέσουν οι ποδοσφαιριστές να αφομοιώσουν στο 100% τα θέλω του, αναφορικά με τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας.

Στα θετικά για την ομάδα μας επίσης, το ότι σκόραραν πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Το σκορ άνοιξε ο Γκομίς στο 27’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στρούσκι σημείωσε το 2-0, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44’) ο Μοντνόρ πέτυχε το 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης παρατάχθηκε με διαφορετική εντεκάδα, αλλά συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Στο 70ο λεπτό ο Λέο Μπένγκτσον ανέβασε το σκορ στο 4-0 και δυο λεπτά αργότερα, στο 72’ ο Σεμέδο πέτυχε το 5-0. Οι Λετονοί κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 5-1 στο 75’.

Στο Α΄ ημίχρονο, η ομάδα μας αγωνίστηκε με τους: Ζάντρο, Μποάκι, Μουσούντα, Αμπουμπακάρ, Κόβατσεφ, Μαγιαμπέλα(30’ Καραγκέζοφ), Στρούσκι, Μάτισικ, Μοντνόρ, Γκομίς και Κακόριν.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Πισιήας, Σανέ, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Κορρέϊα, Σεμέδο, Νίκολιτς, Σαρφό, Μπένγκτσον, Σπόλιαριτς και Θεοχάρους.

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας προπονήθηκαν στη Λετονία. Αύριο το πρωί η αποστολή θα πετάξει για την Κύπρο και αναμένεται στη Λάρνακα λίγο πριν το μεσημέρι.