Πολύτιμη νίκη η Εθνική γυναικών στη Βοσνία για τα προκριματικά του Εuro 2024

Δημήτρης Ντζάνης
Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών

Η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών νικώντας εκτός έδρας τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 24-22, πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για να διεκδικήσει την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024.

H εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που επιζητά απέναντι στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, επικρατώντας με 24-22 στην πόλη Κάζιν για τα προκριματικά του Euro 2024.

To αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θέλει το απόλυτο στα δύο παιχνίδια με τη Βοσνία/Ερτζεγοβίνη που θα τη βάλουν για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που θα γίνει στην Αυστρία, στην Ουγγαρία και στην Ελβετία από τις 28 Νοεμβρίου, μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου 2024.

Η εθνική ομάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη έπειτα από τρία παιχνίδια στον 1ο όμιλο των προκριματικών, τώρα θα υποδεχθεί τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη την Κυριακή (3/3, 17:00)στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης και με νέα νίκη εξασφαλίζει μίνιμουμ την 3η θέση.

Από τους οκτώ προκριματικούς ομίλους οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται απευθείας στην τελική φάση, ενώ την πρόκριση θα πάρουν και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων και μέσα σε αυτές θέλει να είναι και η εθνική ομάδα.

Η εθνική ομάδα μετά το 10ο λεπτό επέβαλε το ρυθμό της, παίρνοντας προβάδισμα με 6-3 (14'), όμως η Βοσνία/Ερζεγοβίνη αντέδρασε και προσπέρασε με 8-7 (21').

Σε εκείνο το σημείο ήρθε το πρώτο «γαλανόλευκο» ξέσπασμα και με πέντε αναπάντητα γκολ η Ελλάδα προηγήθηκε 12-8 με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου.

Με δυο γκολ από τη Χατζηπαρασίδου το σκορ έγινε 14-8 στο 33ο λεπτό, ενώ νέο σερί 3-0, με τα γκολ των Χατζηπαρασίδου (2) και Στουγιαννίδου έφεραν την εθνική στο 21-14 (44').

Ομως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη απάντησε με το δικό της σερί, μειώνοντας σε 21-18 (50'), ενώ με δύο γκολ από την Κολάσινατς έφθασε σε απόσταση ενός γκολ (22-21) στο 56'.

Η Κερλίδη έδωσε ανάσα στην εθνική ομάδα για το 23-21 (57') και η Ανδρίτσου σκοράροντας για το 24-21 (58:51) «κλείδωσε» τη νίκη, με τις γηπεδούχες απλά να μειώνουν στο τελικό 24-22.

Tα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 4-6, 7-7, 8-9, 8-12 (ημ.), 9-14, 13-17, 14-21, 18-21, 20-22, 22-24.

Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Μπάσιτς): Γκούντελι, Σούμελι 2, Λαφίτοβιτς, Βράντσιτς 1, Κολάσινατς 7, Τόπτσιτς 2, Βούκλις, Ντέμιτς, Μπόσνιακ, Μάικιτς 2, Πάντζα, Ισιτς 6, Μπάσιτς - Σάλκιτς, Αντριτς, Kούριτς 1, Λόνσταρ 1.

Ελλάδα (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου 2, Χατζηπαρασίδου 8, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 2, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου, Ανδρίτσου 1, Κερλίδη 5, Στουγιαννίδου 5, Αργυροπούλου 1, Καραμάνου.