Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 32-25: Σήκωσε το Σούπερ Καπ, πρώτος τίτλος στην επετειακή χρονιά των 100 ετών

Δημήτρης Ντζάνης
O Ολυμπιακός κατέκτησε το Σούπερ Καπ στο χάντμπολ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 32-25 στον τελικό του Σούπερ Καπ στο χάνντμολ, για την πρώτη κούπα του πειραϊκού συλλόγου στη σεζόν που γιορτάζει τα 100 χρόνια ζωής.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε λογαριασμό στις κούπες για τη νέα αγωνιστική περίοδο, στην οποία συμπληρώνονται 100 χρόνια από την ίδρυση του συλλόγου. Ηρθε από την ομάδα χάντμπολ, που νίκησε τον ΠΑΟΚ με 32-25 στον τελικό του Σούπερ Καπ στο γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Ο Ολυμπιακός έφθασε στις τρεις και μάλιστα διαδοχικές κατακτήσεις, του Σούπερ Καπ και στον 10ο συνολικά τίτλο του τμήματος, που μετρά τέσσερα πρωταθλήματα, τρία Κύπελλα.

Παράλληλα, αυτή η επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, ισοδυναμεί με τον 315ο τίτλο του Ολυμπιακού εντός κι εκτός Ελλάδας σε άνδρες και γυναίκες στα πέντε βασικά ολυμπιακά αθλήματα.

Στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν ο πρωταθλητής Ολυμπιακός και ο κυπελλούχος ΠΑΟΚ είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους κι ενώ σε μια εβδομάδα θα συναντηθούν στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα της Handball Premier. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερες λύσεις και μετά το 45ο λεπτό κυριάρχησαν.

Ο πρωτάρης σε τελικό Σούπερ Καπ, ΠΑΟΚ, προσπάθησε και κατέφερε στις αρχές του β' ημιχρόνου να πλησιάσει στο ένα γκολ, όμως δεν είχε αντίδραση όταν ο Ολυμπιακός άνοιξε πάλι τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-2 στο 7ο λεπτό, διατήρησε το +4 μέχρι το 19' και με τους Πασσιά και Παπαβασίλη ξέφυγε με 13-8 και 14-9 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 16-13 με την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο 2ο μέρος και με γκολ των Ιωάννου και Νικολαΐδη έφθασαν σε απόσταση αναπνοής (17-16) στο 34'.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού διατήρησαν προβάδισμα μέχρι τα τρία γκολ, 22-19 στο 43'. Τα δύο συνεχόμενα γκολ από τον Πρέντραγκ Βέγιν άνοιξαν την ψαλίδα στο 24-19 (45') και κάπου εκεί όλα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν. Η διαφορά προοδευτικά γινόταν μεγαλύτερη (28-21, 32-23) για να έρθει το τελικό 32-25.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-5, 11-7, 14-9, 16-13 (ημχ), 18-16, 20-18, 23-19, 26-21, 30-22, 32-25

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Πέριτς 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς, Βέγιν 5, Λιάπης 4, Πασσιάς 6, Μιχαηλίδης 4, Σάββας 5.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 4, Τσιγαρίδας 5, Νικολαϊδης 2, Ιωάννου 4, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 1, Ν. Κουκμίσης, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ήτζιος.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-3/3

@Photo credits: INTIME, Δημοσθένης Καμσής