Διομήδης Άργους: «Αγκαλιά» με την πρόκριση στον 2ο γύρο του EHF European Cup

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Διομήδης Άργους «αγκαλιά» με την πρόκριση στον 2ο γύρο του EHF European Cup

O Διομήδης Άργους, τυπικά φιλοξενούμενος στη Νέα Κίο, νίκησε την ιταλική Μαράν με 35-24 για τον 1ο γύρο του EHF European Cup.

Ο Διομήδης Άργους από τον πρώτο αγώνα απέναντι στην ιταλική Μεράν, εξασφάλισε ουσιαστικά την παρουσία του στον 2ο γύρο του EHF European Cup, επικρατώντας στη Νέα Κίο με 35-24, το απόγευμα της Παρασκευύης (20/9).

Η ρεβάνς, έπειτα από συμφωνία των δύο ομάδων, θα γίνει το Σάββατο (21/9, 19:00) ξανά στη Νέα Κίο, οπότε και οι «Λύκοι» αναμένεται να σφραγίσουν την πρόκριση.

Με τον 21χρονο δεξιό εξτρέμ, Γιάννη Στεφανίτση να πετυχαίνει 10 γκολ, ο Διομήδης, τυπικά φιλοξενούμενος, κυριάρχησε στο 2ο ημίχρονο απέναντι στην ιταλική Μεράν, δείχνοντας πολλά καλά στοιχεία στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν.

Μετά το 14-12 στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Διομήδη άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά, 20-14 (37'), 28-20 (47'), με τον Κωστούλα να διαμορφώνει το τελικό 35-24.

Σημαντική συμβολή στη νίκη είχε ο τερματοφύλακας Μάρκο-Γιαν Τερλέτσκι, με ποσοστό αποτελεσματικότητας 45% (18/40 επεμβάσεις).

Μεράν: Φαντανέλι 4, Ρομέι 3, Κόντε, Βιζεντίν 3, Γκερστγκράσερ 2, Στρίκερ, Στάρτσεβιτς 5, Βολφ 2, Κολελουόρι, Βίρερ 1, Ραφάινερ 1, Χατζ Φρετζ 1, Νούνιες 1, Μίλοβιτς 1, Σπεράντιο.

Διομήδης Αργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Αναστασίου 1, Τσάκαλος 1, Τσέλιος 2, Στεργίου 2, Γιαννόπουλος, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 5, Ασβεστάς 6, Χατζηκωνσταντίνου, Τρούλος, Βλαχοσπύρος, Κουτρουμπής, Μάνθος 3, Σαλέμ 4, Στεφανίτσης 10.

Διαιτητές: Τόρβαρ Μπιάρμι Χάρνταρσον-Άρνι Σνάερ Μάγκνουσον (Ισλανδία). Κόκκινη κάρτα: 40:35 Ρομέι. Δίλεπτα: 5-3. Πέναλτι: 4/5-2/2.

@Photo credits: INTIME, Βαγγέλης Μπουγιώτης