Δράμα: Ισοπαλία πρόκρισης στη Βόρεια Μακεδονία και στο EHF European Cup

Δημήτρης Ντζάνης
Η ομάδα χάντμπολ της Δράμας

Η Δράμα άντεξε στην έδρα της Τίκβες στη Βόρεια Μακεδονία, απέσπασε την ισοπαλία 26-26 κι έγινε η 5η ελληνική ομάδα που θα αγωνιστεί στον 2ο γύρο στο EHF European Cup.

Η Δράμα στο κρίσιμο σημείο άντεξε στην έδρα της Τίκβες, απέσπασε την ισοπαλία 26-26 από την ομάδα της Βόρειας Μακεδονίας και σε συνδυασμό με τη νίκη 31-27 στο «Δ. Κραχτίδης», πήρε πανάξια την πρόκριση στον 2ο γύρο στο EHF European Cup.

Εκεί όπου μετά και την πρόκριση του Διομήδη Άργους, η Ελλάδα θα έχει πέντε ομάδες, καθώς ο περσινός φιναλίστ Ολυμπιακός, η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ θα μπουν τώρα στη διοργάνωση.

Η ομάδα της Δράμας πήρε 21 γκολ από τρεις παίκτες, με τον Κοτσιώνη να σημειώνει οκτώ γκολ, τον Μανωλούδη επτά και τον Κρητικό έξι, αντίστοιχα.

Η Δράμα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο «Jasmin Sportshall». Σε τέσσερις περιπτώσεις προηγήθηκε με διαφορές δύο γκολ μέχρι το 27ο λεπτό (12-10) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 13-12.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση μετά το 40', με σερί 4-0 προηγήθηκαν 21-17 (46΄), ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά της ήττας της στη Δράμα.

Εκεί η μάχη κορυφώθηκε, η Τίκβες διατήρησε το +4 μέχρι το 55ο λεπτό (24-20), όμως το τελευυταίο πεντάλεπτο ανήκε στην ελληνική ομάδα.

Με γκολ των Κρητικού και Μανωλούδη έγινε το 24-22 (56:15) και μετά το 26-24 (58:07), οι Τουνγκελίδης και Κοτσιώνης έγραψαν το τελικό 26-26 και παράλληλα «σφράγισαν» την πρόκριση.

Στον 2ο γύρο η Δράμα θα αντιμετωπίσει την Άρενταλ με πρώτο ματς στη Νορβηγία (19-20 Οκτωβρίου) και επαναληπτικό στην Ελλάδα (26-27 Οκτωβρίου).

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 6-6, 7-8, 9-10, 12-13 (ημ.), 14-14, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 26-26.

Τίκβες (Γκρτσέφσκι): Αναστασόφσκι 2, Μιγιάτοβιτς 1, Τεμελκόσκι 4, Βέλκοφ (1/7, 14,2%), Σοκόλοφ, Κοφιλόφσκι 3, Ντιμόφσκι 7, Λάζοφ, Μανάσκοφ 3, Γκάτσεβιτς 2, Άρσιτς (10/30, 33,3%) Κότσεφ, Λέτιτς, Κριβοκάπιτς 1, Ντανέφσκι, Άνι 3.

Δράμα (Βαλαβάνης): Κρητικός 6, Κοτσιώνης 8, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος, Λατσάκου, Τοζακίδης (0/1, 0%) Τουνγκελίδης 1, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 7, Μεσσήνης, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ (10/33, 30,3%) Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 1.
Διαιτητές: Πικαρ- Βοσέ (Γαλλία) Παρατηρητής: Σιβρικάγια (Τουρκία), Δίλεπτα 4-9, Πέναλτι: 4/4-7/7

@Photo credits: INTIME