Ανόρθωση - ΠΑΟΚ 30-24: Ζητά την ανατροπή για την πρόκριση στο EHF European Cup

Δημήτρης Ντζάνης
Ο ΠΑΟΚ ψάχνει την ανατροπή κόντρα στην Ανόρθωση στο EHF European Cup

Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς γκολ στα τελευταία εννέα λεπτά κι έτσι ηττήθηκε από την Ανόρθωση με 30-24 στη Λάρνακα για τον 2ο γύρο στο EHF European Cup.

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Ανόρθωση με 30-24 στη Λάρνακα, δυσκολεύοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο του EHF European Cup, όλα θα κριθούν στην πόλη της Κύπρου το Σάββατο (26/10, 20:00), με τον ΠΑΟΚ να είναι τυπικά γηπεδούχος.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε με 6-1 (10’) και 14-9 (25΄), όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-13, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε 18-18 (38’) και προσπέρασε με 21-20 (44'), όμως η συνέχεια ανήκε στην κυπριακή ομάδα.

Με τέσσερα διαδοχικά γκολ προηγήθηκε με 24-22 (49'), κράτησε τον ΠΑΟΚ χωρίς γκολ στα τελευταία εννέα λεπτά, μετατρέποντας το 24-24 στον τελικό 30-24.

Ανόρθωση (Ευσταθιάδης): Κωστακίδης 3, Γουργούμης, Λωνίδου, Μπακατσέλος, Αργυρού 4, Νούγκοβιτς, Μπέζερ, Κάμπαρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μπούντιτς 4, Καιμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγιτς 6, Φεσίας, Σεϊρεκίδης 6.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης, Ιωάννου 7, Κ. Κουκμίσης 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 2. Διαιτητές: Μπόσνιακ- Μάριτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Μπεκίρι (Κόσσοβο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/2-2/2

Το πρόγραμμα των ελληνικών ομάδων το Σάββατο

Πέρα από την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, την πρόκριση διεκδικούν το Σάββατο άλλες τρεις ελληνικές ομάδες στον 3ο γύρο του EHF European Cup, με το πιο δύσκολο έργο να το έχει η Δράμα, που φιλοξενεί τη νορβηγική Αρενταλ