ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-23: Με τη δύναμη της έδρας ισοφάρισε τους τελικούς της Handball Premier

Η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ «λύγισε» την αντίσταση του Ολυμπιακού στο γυμναστήριο του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, επικράτησε με 25-23 για το 1-1 στους τελικούς της Handball Premier. Το επόμενο ραντεβού τη Δευτέρα στη Νίκαια.

Η επιλογή της ΑΕΚ να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο γυμναστήριο του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας αποδείχθηκε σοφή, σε μια έδρα «καμίνι» οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν με 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι η ΑΕΚ πλήρωσε με το ίδιο ακριβώς νόμισμα τον Ολυμπιακό, καθώς είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ στον πρώτο τελικό στην Ηλιούπολη. Το 3ο ραντεβού έχει οριστεί για τη Δευτέρα 10/6 (17:30) στο «Γ. Χαλκίδης» της Νίκαιας.

O 2oς τελικός στη μεγαλύτερη διάρκεια δεν είχε ρυθμό, όμως είχε πολύ σασπένς και αγωνία. Η ΑΕΚ με τον Τικ προηγήθηκε 3-1 και 4-2 στο 7ο λεπτό, όμως οι Σάββας και Παπαβασίλης ισοφάρισαν σε 9-9 για τον Ολυμπιακό.

aek_handball

Μετά το 10ο λεπτό ο αγώνας δεν είχε ρυθμό, μέχρι το 20ό λεπτό το επιμέρους σκορ ήταν 2-2, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός πήρε τρεις φορές προβάδισμα ενός γκολ, με τον Σλίσκοβιτς να κάνει το 9-0 και το 10-9 (25') όμως η ΑΕΚ στο τελευταίο δίλεπτο με τους Σόκολιτς και Αραμπατζή έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 11-10.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τον Παπαντωνόπουλο να αντικαθιστά τον Κοτανίδη κάτω από την εστία του Ολυμπιακού.

Μετά το 35' ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά το ελάχιστο προβάδισμα, και με την εκτέλεση από τον Σάββα οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +2 (17-15) στο 41'.

Ομως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα, με σερί 3-0 και με δύο προσωπικά γκολ από τον Λέμος προσπέρασε με 18-17 (43').

Μετά ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους ο Λιάπης, με δύο διαδοχικά γκολ από τη θέση πίβοτ, η Ενωση έκανε το 20-18 για την ΑΕΚ στο 47'.

Ο Μιχαηλίδης μείωσε σε 20-19, όμως ο πίβοτ του Ολυμπιακού, αστόχησε στην άδεια εστία της ΑΕΚ για την ισοφάριση.

Ο Τζηράς στην κόντρα έγραψε το 20-20 (53'), με τον Πάτρικ Λέμος να δίνει νέο προβάδισμα στην ΑΕΚ (21-20) και τον Τικ να γράφει το 22-21 στο 55'.

Σε μια καθοριστική φάση ο Αραμπατζής, κέρδισε πέναλτι και δίλεπτη , με τον Μίλερ να μετατρέπει το πέναλτι σε γκολ για το 23-21 (56'). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 (57'), όμως ο Λιάπης πήρε το ριμπάουντ και «εκτέλεσε» τον Κοτανίδη (24-22).

Και σαν μην έφτανε αυτό ο Τζηράς σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ σε εκτέλεση πέναλτι στα 58:38. Ο Πασσιάς έδωσε ελπίδα στον Ολυμπιακό για το 24-23 (59'), με τον Νίκο Λιάπη να βάζει το κερασάκι στην «κιτρινόμαυρη» τούρτα για το τελικό 25-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 6-6, 7-7, 8-9, 11-10 (ημ.), 13-13, 15-16, 18-18, 20-19, 22-21, 25-23.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τίκ 6, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 4, Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς 3, Μίλερ 1, Λέμος 3, Κεδέρης, Σαλέμ

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 5, Δομπρής, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/2-0/2

@Photo credits: eurokinissi, Θανάσης Δημόπουλος