AEK: Με οδηγό τον Παναγιώτου νικηφόρα πρεμιέρα στη Handball Premier

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Δημήτρης Παναγιώτου

O διεθνής πλέι μέικερ Δημήτρης Παναγιώτου έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ και ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη επί του Ιωνικού με 30-22 στη Νέα Φιλαδέλφεια, στην πρεμιέρα της Handball Premier.

H AEK απέκτησε 13 παίκτες στη μεταγραφική περίοδο, εκ των οποίων οι οκτώ ξένοι, όμως ο Δημήτρης Παναγιώτου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη επί του Ιωνικού με 30-22 στην πρεμιέρα της Handball Premier.

Ο 20χρονος διεθνής πλέι μέικερ, που αποκτήθηκε από τον Δούκα, ήταν το μυαλό και ο εκτελεστής για την ΑΕΚ, όντας πρώτος σκόρερ με εννέα γκολ. Τη νίκη της ΑΕΚ επισκίασε ο τραυματισμός στον ώμο του σπουδαίου Γάλλου, Ντιλάν Γκαρέν, που αποχώρησε στο 50ό λεπτό και μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο.

O Παναγιώτου πετυχαίνοντας τα πρώτα τέσσερα γκολ της Ενωσης, απάντησε στο αρχικό προβάδισμα του Ιωνικού (3-1), δίνοντας προβάδισμα με 4-3 στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, ο γηπεδούχος Ιωνικός προηγήθηκε 9-6 στο 23', όμως η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση, ο Αραμπατής ισοφάρισε σε 9-9 (25') και οι «κιτρινόμαυροι» με επιμέρους σκορ 5-1, προηγήθηκαν με 14-11 στο ημίχρονο.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο, ξέφυγε με 17-11, ανέβασε τη διαφορά στο 23-16 και έφθασε χωρίς προβλήματα στο τελικό 30-22 και στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

aek_handball

O ΓΑΣ Κιλκίς ξεκίνησε με άνετη εκτός έδρας νίκη το πρωτάθλημα, απέναντι στο νεανικό συγκρότημα της Πυλαίας, επικρατώντας με 34-22. Η ομάδα του Κιλκίς μετά το 10ο λεπτό πήρε τα ηνόα του αγώνα και δεν είχε προβλήματα απέναντι στην ομάδα της Πυλαίας, που φέτος θα παλέψει για την παραμονή.

Στη μάχη των νεοφώτιστων τα Βριλήσσια νίκησαν εκτός έδρας τη ΧΑΝΘ με 30-20, αρχίζοντας ιδανικά τη Handball Premier.

Πρόγραμμα - Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

Δράμα - ΑΣΕ Δούκα 34-29

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου

Πυλαία- ΓΑΣ Κιλκίς 22-34

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 4-9, 5-13, 8-14, 10-18 (ημχ), 12-20, 13-23, 14-26, 16-19, 19-32, 22-34

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Ν. Αντωνιάδης, Μαρκατάτος 1, Θ. Αντωνιάδης 4, Κουκμίσης 2, Ντανουλέτ, Τσαρδάκης 3, Δάιος, Βλαχόπουλος, Μαρίνος 1, Κουβράκης 2, Μαντάς 4, Χατζίδης 1, Κυριακίδης, Γαβανάς, Τζιάκης 1, Τζέλη 3.

ΓΑΣΚ (Γεωργιάδης): Μήγγας 3, Ελευθεριάδης 11, Φώτογλου, Αλεξανδρίδης 5, Κουτουλογένης, Δημάκης, Μπούτκαρης 1, Κουσίδης 2, Δομπρής 2, Σιγγιρίδης 3, Καρβουνίδης, Στανκίδης, Παπαγιάννης 7, Αντωνίου, Παντικίδης, Ζώτος
Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/2-4/4

ΧΑΝΘ - Βριλήσσοα 20-30

ΧΑΝΘ (Μωυσής): Ιωαννίδης, Σιαράβας, Σλούκιτς 2, Σαρηγιαννίδης 2, Τσαγγάλης 1, Χαριζόπουλος 1, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ 1, Τσορτέκης 2, Βαρδάκας 1, Μαυρόπουλος 1, Κoύστουντιτς 3, Μπίλλιας, Ιλερής 3, Γιορανίδης, Κατσούνης 3.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης): Καραδήμας, Μ. Στάθης 6, Βλάχος, Τσαμεσίδης 7, Κολεζάκης, Μπραουδάκης, Αντωνιάδης, Βαρδαξόπουλος 4, Μπάγιος 3, Παναγόπουλος, Π. Στάθης 2, Χαλβατζής, Μπινιάρης 1, Φ. Χαλβατζής, Σ. Χαλβατζής, Μπαλάσκας 5, Τσαμούρης 2
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-3,
Κόκκινη: 43:23 Σλούκιτς (τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 1/4-2/2

Ιωνικός ΝΦ - ΑΕΚ 22-30

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-1, 3-4, 6-6, 9-9, 11-14 (ημ.), 11-16, 15-18, 15-21, 17-25, 20-27, 22-30.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Μάκης Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης 1, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 3, Ραράκος, Μελετάκος 1, Συγγάρης, Αποστόλου, Ηλιόπουλος 7, Βασιλείου 1, Δεληχρήστος 4, Νάκος 2, Ραντοβάνοβιτς, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 3, Λιόλιος, Μπούτος.
ΑΕΚ (Φρέντερικ Μπουζόν): Αραμπατζης 4, Μάτιτς 4, Ντουάρτε, Βλαστός 1, Σμιντ 5, Κεϊτά, Παναγιώτου 9, Ζεντί, Τέππερ, Μπέν Σέικ, Λούλιτς 1, Κουκουλάς 1, Γκαρέν 2, Τουρέ 3, Σουκιέλοβιτς, Σίνα.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Κόκκινη: 50:57 Γκαρέν (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/4-2/2