ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 24-36: Εντυπωσιακή πρεμιέρα οι «ερυθρόλευκοι» στη Handball Premier

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 36-24 στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκκίνηση στη Handball Premier, με τους πρωταθλητές να νικούν τον ΠΑΟΚ με 36-24 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» οκτώ ημέρες μετά η νίκη επί του κυπελλούχου ΠΑΟΚ στον τελικό του Σούπερ Καπ, πέρασαν πολύ πιο εύκολα από ό,τι θα περίμεναν από την έδρα του Δικέφαλου.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήρε μια μικρή διαφορά (15-13), όμως το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στο 2ο ημίχρονο βοήθησε τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν μέχρι και διψήφια διαφορές,

Το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, έχοντας προβάδισμα ενός γκολ και με 11 ισοπαλίες μέχρι το 12-12 στο 24ο λεπτό. Στα τελευταία έξι λεπτά ο Ολυμπιακός με δύο γκολ από τον Σάββα κι ένα από τον Πασσιά ξέφυγε με 15-12, με τον Γκεοργκιέφσκι να διαμορφώνει το 15-13 για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 2ο ημίχρονο, με γκολ από τον Παπαβασίλη έγινε το 17-13 και με τους Πασσιά και Λιάπη ξέφυγε με 21-15 στο 36', ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +7 με τον Βίντα (22-15).

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον έλεγχο, συντήρησαν και μεγάλωσαν το πλεονέκτημα, με τον Θανάση Παπάζογλου, να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, για το 27-19, τον Σάββα να «γράφει» για πρώτη φορά διαφορά στα 10 γκολ (19-29), που ανέβηκε στα 12 γκολ (31-19) στο 49'. Οι γηπεδούχοι απογοητευμένοι δεν είχαν τρόπο αντίδρασης, με τον Ολυμπιακό να φθάνει με άνεση στο τελικό 36-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-10, 12-13, 13-15 (ημ.), 15-19, 18-24, 19-28, 20-31, 22-33, 24-36.

ΠΑΟΚ- OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 24-36

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-11, 12-13, 13-15 (ημχ), 15-19, 18-23, 19-28, 20-31, 22-34, 24-36

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 3, Τσιγαρίδας, Νικολαϊδης 4, Ιωάννου 6, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ζώρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς 2, Βέγιν 3, Λιάπης 3, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 7, Νικολίνταης.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/1