Τσεχία - Ελλάδα 29-20: «Αντίο» με ήττα στο Euro 2024

Δημήτρης Ντζάνης

Η εθνική ομάδα ήταν κακή απέναντι στην Τσεχία, γνωρίζοντας την ήττα με 29-20 στο Μόναχο, στο τελευταίο της παιχνίδι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ.

Η εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να κοντράρει την Τσεχία, γνώρισε την ήττα στο τελυεταίο της παιχνίδι για τον 6ο όμιλο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Στο παιχνίδι που η εθνική ομάδα στόχευε να διεκδικήσει τη νίκη στο ντεμπούτο της σε Εuro 2024, πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και αποχαιρετά το Μόναχο με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η θέση της στην τελική κατάταξη θα οριστικοποιηθεί με την ολοκλήρωση των έξι ομίλων της διοργάνωσης.

Με πολλά λάθη και άσχημα ποσοστά στην επίθεση για σχεδόν 48 λεπτά, αποτέλεσμα και της σπουδαίας εμφάνισης του τερματοφύλακα της Τσεχίας, Τόμας Μρκβα (18/33 αποκρούσεις), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πολύ γρήγορα έχασε την επαφή με το σκορ, με την Τσεχία να φθάνει με άνεση στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά.

Χαρακτηριστικά οι διεθνείς παίκτες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 8/18 σουτ (44%), ενώ στα πρώτα 10 λεπτά στην επανάληψη η εθνική ομάδα πέτυχε μόνο ένα γκολ, για να φθάσει στα 10 γκολ σε 28 προσπάθειες, δηλαδή ποσοστό ευστοχίας στο 36%.

Κάπως έτσι η Τσεχία έφθασε τη μέγιστη διαφορά στα 14 γκολ (25-11) στο 47ο λεπτό.

Η μοναδική αντίσταση της εθνικής ομάδας ήρθε στο 1ο ημίχρονο, όταν το 7-4 υπέρ της Τσεχίας στο 14', έγινε 7-6 στο 18' όμως στο επόμενο δίλεπτο η Τσεχία είχε τη δική της απάντηση (10-6). Από εκεί και πέρα οι Τσέχοι κυριάρχησαν, στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσαν, όμως δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 7-4, 9-6, 12-7, 15-8 (ημ.), 18-9, 20-9, 23-11, 25-14, 26-16, 29-20.

Τσεχία (Σαμπάτε): Μρκβα, Xρτσκα, Χρντλίσκα, Πίροχ 2/3, Γιόνας Πάτζελ 1/1, Στέρμπα 7/9, Κάσπαρεκ 4/8, Ρέιχλ 2/2, Τρκόφσκι 3/5, Χάβραν 1/1, Κλίμα 3/3, Βόιτεχ Πάτζελ 1/2, Σόλακ 4/7, Μορκόφσκι 1/1, Ζέμαν, Ρεζνίτσκι.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 0/2, Μπόσκος 4/6, Λιάπης 1/4, Μάλλιος 1/4, Μιχαηλίδης 1/2, Πασσιάς, Τόσκας 3/5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς 1/1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2/3, Αραμπατζής 1/4, Παπαντωνόπουλος 0/1, Σάββας 1/3, Κεδέρης 5/7.

Διαιτητές: Ελίασον- Πάλσον (Ισλανδία)
Παρατηρητές: Νάγκελ (Ελβετία)- Μπόγιτς (Κροατία).
Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-1/1