Χρήστου: Πέρασε στον τελικό στα 100μ. ύπτιο στο ευρωπαϊκό 25άρας στο Οτοπένι

Δημήτρης Ντζάνης
O Απόστολος Χρήστου στο ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου θα δώσει το «παρών» στον τελικό στα 100μ. ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι, φιλοδοξώντας να κατακτήσει ένα μετάλλιο, όπως και πριν από δύο χρόνια, όταν ήταν 3ος στο Καζάν.

Μετά τον Ανδρέα Βαζαίο στα 200μ. μικτή ατομική, την πρόκριση στον τελικό στα 100μ. ύπτιο εξαφάλισε και ο Απόστολος Χρήστου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο 27χρονος Έλληνας κολυμβητής από τα 51:27 που σημείωσε στον πρωινό προκριματικό, βελτιώθηκε στα 50.65 στον απογευματινό ημιτελικό και με την 7η επίδοση εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό της Παρασκευής (8/12, 18:13).

Ο Χρήστου είναι «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης στο αγώνισμα στην 50άρα πισίνα από το 2022 στη Ρώμη, ενώ στην 25άρα πισίνα πριν από δύο χρόνια ήταν 3ος στο Καζάν. Τώρα για να διεκδικήσει μια νέα θέση στο βάθρο στο Οτοπένι, θα χρειαστεί να κολυμπήσει ακόμα πιο γρήγορα.

Οι Γάλλοι, Μεούεν Τομάκ (50.01) και Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ (50.19) ήταν οι καλύτεροι των δύο ημιτελικών σειρών. Ακολούθησαν ο Ρουμάνος, Αντρέι Ουνγκούρ (50.33), ο Βρετανός Λουκ Γκρίνμπανκ με 50.51, ο Γερμανός Όλε Μπραουνσβάιγκ με 50.64, ο Εσθονός Ραλφ Τριμπούντσοφ με 50.64, ο Χρήστου 50.65 και ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα με 50.69.