Παπαστάμος: Χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομιική στο ευρωπαϊκό 25άρας

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Απόστολος Παπαστάμος... μιμήθηκε τον Ανδρέα Βαζαίο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι,

Η συλλογή μεταλλίων για την εθνική ομάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι, καλά κρατεί.

Λίγα λεπτά μετά το χάλκινο μετάλλιο από τον Ανδρέα Βαζαίο στα 100μ. μικτή ατομική, ήταν η σειρά για τον Απόστολο Παπαστάμο να ανέβει στο βάθρο της διοργάνωσης.

Ο 22χρονος κολυμβητής, o οποίος ανήκει στην Team Future της bwin, πετυχαίνοντας πανελλήνιο ρεκόρ νέων ανδρών στα 400μ. μικτή ατομική με 4:05.19, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, στην πιο σημαντική επιτυχία του σε επίπεδο ανδρών, μετά τον παγκόσμιο τίτλο ως έφηβος.

Ο Παπαστάμος χάρισε στην εθνική ομάδα το 4ο χάλκινο μετάλλιο σε αυτό το πρωτάθλημα, ενώ πλέον η συνολική συγκομιδή στην ιστορία της διοργάνωσης έφθασε στα 22 μετάλλια, που μεταφράζονται σε τρία χρυσά, πέντε ασημένια και 14 χάλκινα.

Ο Αλμπέρτο Ρατσέτι ήταν ασυναγώνιστος στον τελικό, ο Ιταλός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 3:57.01, σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων που ανήκε στον θρυλικό Ούγγρο Λάζλο Τσεχ με 3:57.27 από τις 11/12/2009 στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ντάνκαν Σκοτ από τη Μεγάλη Βρετανία πήρε με άνεση το ασημένιο μετάλλιο σε 4:00.17, με τον Παπαστάμο να δίνει μάχη για το χάλκινο μετάλλιο, αφήνοντας πίσω του τον Ούγγρο, Μπάλαζ Χόλο (4:05.75). Ακολούθησαν οι: Ρόμπερτ Μπαντέα (Ρουμανία) 4:07.57, Τόμας Γιένσεν (Ολλανδία) 4:08.32, Εμιλιέν Ματενέ (Γαλλία) 4:09.13, Ρίχαρντ Νάγκι (Σλοβακία) 4:09.25.

@Photo credits: INTIME