Πρωτιά για τον Χρήστου και στα 50μ. ύπτιο στο Μονακό

Ο Απόστολος Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου μετά τα 100μ. ύπτιο, αναδείχθηκε νικητής και στα 50μ. ύπτιο στον αγώνα της σειράς «Mare Nostrum» στο Μονακό.

Ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε με τη νίκη του και στα 50μ. ύπτιο την παρουσία του στο μίτινγκ κολύμβησης της σειράς «Mare Nostrum», που διεξήχθη στο Μονακό.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης επικράτησε την Κυριακή (2/6) και στον τελικό των 50μ. ύπτιο με χρόνο 24.79, ενώ παράλληλα αγωνίστηκε και στα 200μ. ύπτιο, όπου κατέλαβε τη 2η θέση με 1:57.62, πίσω από τον Νοτιοκορεάτη Τζουχό Λι (1:56.40).

Το Σάββατο ο Χρήστου είχε νικήσει και στην ολυμπιακή απόσταση στα 100μ. ύπτιο και έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Βελιγραδίου, που αρχίζει σε δύο εβδομάδες.

Στις άλλες ελληνικές συμμετοχές της 2ης και τελευταίας ημέρας των αγώνων στο Μονακό, ο Απόστολος Παπαστάμος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 400μ. μικτή ατομική με χρόνο 4:20.05, ο Στέργιος Μπίλας ήταν 4ος στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με 23.68 και ο Τάσος Κούγκουλος επίσης 4ος στα 50μ. ύπτιο με 25.34.

@Photo credits: INTIME