O Ντούμας στην 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο στο ευρωπαϊκό εφήβων

Ο Ευάγγελος Ντούμας με 2:13.10 πήρε την 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων στο Βίλνιους, χάνοντας την ευκαιρία κατάκτησης μεταλλίου.

Ο Eυάγγελος Ντούμας κατέλαβε την 4η θέση στα 200μ. πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Βίλνιους, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει το πρώτο μετάλλιο στην εθνική ομάδα στη διοργάνωση.

Ο 16χρονος κολυμβητής του Ολυμπιακού με χρόνο 2:13.10 τερμάτισε στην 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, κολύμπησε πιο γρήγορα από τον ημιτελικό (2:13.95), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να τον ανεβάσει στο βάθρο.

Ο Ντούμας, κάτοχος της πανελλήνιας επίδοσης παίδων και εφήβων με 2:12.49 από τις 26 Απριλίου 2024, θα έχει μια ακόμη ευκαιρία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και στα 100μ. πρόσθιο, αγώνισμα που του εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. μικτή mixed.

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 200μ. πρόσθιο στο Βίλνιους αναδείχθηκε ο Τούρκος, Ντορούκ Γιογκουρτσουόγλου με 2:12.66, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός, Φίλιπ Νοβάτσκι με 2:12.74 και το χάλκινο ο Βούλγαρος, Μαξίμ Μανόλοφ με 2:12.89. Η Κατερίνα Χρόνη αγωνίστηκε στα ημιτελικά στα 200μ. πεταλούδα και με 2:19.09 κατετάγη στη 16η θέση.