Ολοταχώς για μετάλλιο η 4X100μ. μικτή ομαδική mixed στο Βελιγράδι

Δημήτρης Ντζάνης

Η εθνική ομάδα αν και αγωνίστηκε με αλλαγές στα 4X100μ. μικτή ομαδική mixed πήρε την πρόκριση με τη 2η καλύτερη επίδοση (3:48.90) για τον τελικό του αγωνίσματος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Αν και αγωνίστηκε με αλλαγές στη σύνθεσή της η εθνική ομάδα στα 4X100μ. μικτή ομαδική mixed είναι πανέτοιμη να φθάσει ακόμη και μέχρι την κορυφή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους Ευάγγελο Μακρυγιάννη, Αρκάδιο Ασπουγαλή, Γεωργία Δαμασιώτη και Νόρα Δράκου, σημείωσε επίδοση στα 3:48.90 και προκρίθηκε με τον 2ο καλύτερο χρόνο στον τελικό που θα γίνει την Τρίτη (18/6, 21:10).

Εφόσον αγωνιστεί με τη βασική της σύνθεση, δηλαδή ο Απόστολος Χρήστου πάρει τη θέση του Μακρυγιάννη και η Αννα Ντουντουνάκη αγωνιστεί αντί της Δαμασιτώτη, τότε ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.

Η ομάδα της Πολωνίας ήταν η καλύτερη στον προκριματικό με 3:48.90, ενώ πίσω από την Ελλάδα τερμάτισαν οι: Γερμανία (3:50.15), Ισραήλ (3:50.56), Ουγγαρία (3:50.95), Δανία (3:52.27), Σουηδία (3:52.54) και Ιρλανδία (3:57.18).

Η εθνική ομάδα με τους Χρήστου, Ασπουγαλής, Ντουντουνάκη και Δράκου πήρε μέσα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ντόχα το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.