Χάλκινο η εθνική στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών και 8 μετάλλια στο Βελιγράδι

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Η εθνική ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο ανέβασε στα οκτώ τα μετάλλια της Ελλάδας στα αγωνίσματα κολύμβησης στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου.

Η συλλογή μεταλλίων για την εθνική ομάδα κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, συνεχίστηκε και στον τελευταίο τελικό της Πέμπτης (20/6).

Το κατέκτησε η ομάδα ανδρών στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο και ήταν χάλκινο, ο Απόστολος Χρήστου, ο Στέργιος Μπίλας, ο Κριστιάν Γκολομέεβ και ο Ανδρέας Βαζαίος έδωσαν μάχη μέχρι το τέλος και τερμάτισαν σε 3:13.73, κατακτώντας την 3η θέση στο αγώνισμα.

Μετά και το ασημένιο μετάλλιο από τη Νόρα Δράκου στα 50μ. ύπτιο, η Ελλάδα έφθασε στα οκτώ μετάλλια στη διοργάνωση του Βελιγραδίου (δύο χρυσά, τρία ασημένια, τρία χάλκινα) και οδεύει ολοταχώς για διψήφιο αριθμό.

Η ομάδα 4Χ100μ ελεύθερο χάρισε το συνολικά 4ο μετάλλιο στην Ελλάδα σε αγωνίσματα σκυταλοδρομίας, ένα μετάλλιο που ήρθε να προστεθεί στα τρία χάλκινα από τις ομάδες 4Χ200μ. ελεύθερο στο Βερολίνο το 2002, στη Βουδαπέστη το 2006 και στο Βελιγράδι, πριν από τρεις ημέρες.

Στον τελικό στα 4Χ100μ ελεύθερο ο Χρήστου αγωνίστηκε 1ος, σημειώνοντας 48.82 στο πρώτο 100άρι, με τον Στέργιο Μπίλα να κολυμπά σε 48.50 και την εθνική ομάδα να βρίσκεται στην 6η θέση.

Όμως στο δεύτερο μισό έγινε η αντεπίθεση, ο Κριστιάν Γκολομέεβ κολύμπησε το δικό του 100άρι σε 48.04, ο Ανδρέας Βαζαίος σε 48.37 και η Ελλάδα σε 3:13.73 τερμάτισε στην 3η θέση, πίσω από τη Σερβία (3:12.90) και την Πολωνία (3:13.25).

Η Ρουμανία παρότι είχε στη σύνθεσή της τον Νταβίντ Ποποβίτσι, κολύμπησε 1ος σε 47.22, περιορίστηκε στην 5η θέση.