Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: O Λεόν Mαρσάν «άγγιξε» το παγκόσμιο ρεκόρ για να πάρει το χρυσό

Δημήτρης Ντζάνης
wertg

Ο Λεόν Μαρσάν έγινε για πρώτη φορά ολυμπιονίκης, «αγγίζοντας» το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ στα 400μ. μικτή ατομική, σημειώνοντας 4:02.95.

Η «La Defense Arena» σηκώθηκε στο πόδι για χάρη του Λεόν Μαρσάν, με τον 22χρονο να γίνεται ολυμπιονίκης για πρώτη φορά στην καριέρα του, «αγγίζοντας» το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ στα 400μ. μικτή ατομική.

Ο Γάλλος είχε δείξει τις διαθέσεις του από τον πρωινό προκριματικό και στον τελικό κολυμπώντας σε 4:02.95 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μέσα σε πανζουρλισμό.

Ο Μαρσάν πέρυσι το καλοκαίρι και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα με 4:02.50 πήρε από τον Μάικλ Φελπς το τελευταίο παγκόσμιο που είχε στην κατοχή του.

Τώρα στο Παρίσι το παγκόσμιο ρεκόρ άντεξε στη νέα επίθεσή του, όμως με τα 4:02.95 αφαίρεσε από τον Μάικλ Φελπς και το ολυμπιακό ρεκόρ, που ήταν 4:03.84 από τους Αγώνες στο Πεκίνο το 2008.

Με τον Μαρσάν να έχει σχεδόν καπαρώσει το χρυσό μετάλλιο, η μάχη για τους άλλους φιναλίστ έγινε για τα άλλα δύο μετάλλια. Ο Ιάπωνας, Τομογιούκι Ματσουασίτα πήρε το ασημένιο με 4:08.62 και ο Αμερικανός, Κάρσον Φόστερ το χάλκινο με 4:08.66.

Την οκτάδα συμπλήρωσαν οι: Μαξ Λίτσφιλντ (Μ. Βρετανία) 4:08.85, Αλμπέρτο Ρατσέτι (Ιταλία) 4:09.38, Λιούις Κλάρμπορτ (Νέα Ζηλανδία) 4:10.44, Ντάια Σέτο (Ιαπωνία) 4:11.78, Σέντρικ Μπέσινγκ (Γερμανία) 4:17.16.