Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εντυπωσιακός ο Χρήστου στον τελικό και στα 200μ. ύπτιο

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Απόστολος Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου μετά τα 100μ. ύπτιο, θα αγωνιστεί στον τελικό και στα 200μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πέρασε με τον 4ο χρόνο των ημιτελικών, δεν τα κατάφερε ο Απόστολος Σίσκος.

Ο Απόστολος Χρήστου όχι απλά δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί ο τρόπος που έχασε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, αλλά βάζει υποψηφιότητα να διεκδικήσει το όνειρό του στα 200μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Ο 28χρονος κολύμπησε στον ημιτελικό του αγωνίσματος σε 1:56.33, πετυχαίνοτας ατομικό ρεκόρ και με την 4η καλύτερη επίδοση θα είναι στον τελικό του αγωνίσματος το βράδυ της Πέμπτης (1/8, 21:38).

O Χρήστου φθάνει σε δεύτερο τελικό στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάτι που μόνο ο Σπύρος Γιαννιώτης πέτυχε στην Αθήνα το 2004 στην Αθήνα, όταν ήταν 7ος στα 400μ. ελεύθερο και 5ος στα 1.500μ. ελεύθερο).

Αντίθετα ο Απόστολος Σίσκος, που πήγε στο Παρίσι με βλέψεις για παρουσία στον τελικό, όμως στα ημιτελικά δεν έβγαλε το αποτέλεσμα που ήθελε. Ο 19χρονος Σερραίος, κάτοχος της πανελλήνιας επίδοσης με 1:55.42 από το πρόσφατο ευρωπαϊκό στο Βελιγράδι, κολύμπησε σε 1:57.77 και πήρε τη 14η θέση στη γενική κατάταξη.