Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Φινκ διατήρησε τον τίτλο του με παγκόσμιο ρεκόρ στα 1.500μ. ελεύθερο

Δημήτρης Ντζάνης
FINKE Bobby

Ο Μπόμπι Φινκ ήταν ασυναγώνιστος στον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο, συνδυάζοντας τον 2ο διαδοχικό του τίτλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες με παγκόσμιο ρεκόρ στα 14:30.67.

Ο Μπόμπι Φινκ όχι μόνο διατήρησε τον τίτλο του ολυμπιονίκη στα 1.500μ. ελεύθερο στο Παρίσι, αλλά το συνδύασε με νέο παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο 24χρονος από τις ΗΠΑ, κάνοντας μια τρελή κούρσα τερμάτισε σε 14:30.67, καταρρίπτοντας το ρεκόρ κόσμου που είχε σημειώσει ο Κινέζος, Γιανκγ Σουν με 14:31.02, επίδοση που αποτελούσε και ολυμπιακό ρεκόρ, καθές είχε επιτευχθεί σαν σήμερα, στις 4 Αυγούστου 2012 στο Λονδίνο.

Ο Φινκ κολύμπησε σε χρόνους παγκοσμίου ρεκόρ σε όλη τη διάρκεια του τελικού, πέρασε στα μισά της κούρσας (750μ.) σε 7:15.88, σχεδόν σε 7:15 κολύμπησε και το δεύτερο μισό κι έστω στην τελευταία χεριά άντεξε και πέτυχε το παγκόσμια ρεκόρ.

O Γκριγκόριο Παλτρινιέρι, νικητής στην απόσταση στο Ρίο ντε Τζανέιρο, προσπάθησε να κρατηθεί στον ρυθμό που έδωσε ο Φινκ, όμως δεν άντεξε, με τον Ιταλό να τερματίζει σε 14:35.55 για το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Ιρλανδός, Ντάνιελ Γουίφεν, μετά το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500μ. ελεύθερο, με τον πρωταθλητή κόσμου στην Ντόχα να τερματίζει σε 14:39.63.

Η Σιέστρεμ χρυσό και στα 50μ. ελεύθερο

Η Σάρα Σιέστρεμ μετά τη νίκη της στα 100μ. ελεύθερο, έμοιαζε σχεδόν αδύνατο να αφήσει να της ξεφύγει η πρωτιά στο δικό της αγώνισμα τα 50μ. ελεύθερο.

Η κολυμβήτρια από τη Σουηδία, κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ (23.61), νίκησε με 23.71, φθάνοντας στα τρία χρυσά ολυμπιακά μετάλλια, καθώς ήταν νικήτρια στα 100μ. πεταλούδα πριν από οκτώ χρόνια στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Τη δεύτερη θέση πήρε η Μεγκ Χάρις από την Αυστραλία με 23.97, ενώ τρίτη ήταν η Γιουφέι Ζανγκ με 24.20.