Ο Ολυμπιακός «λύγισε» τον Παναθηναϊκό και διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής στο πινγκ πονγκ

Για πέντε ώρες οι παίκτες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού μονομάχησαν στην αίθουσα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του ΣΕΦ, τελικά οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 4-3 νίκες, κατακτώντας τον 17ο τίτλο τους και 3ο συνεχόμενο στην Α1 ανδρών.

Σε ένα πεντάωρο θρίλερ στην αίθουσα επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 4-3, κατακτώντας και τον φετινό τίτλο στο πρωτάθλημα στην Α1 ανδρών.

Η σειρά των τελικών ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά πριν από τα μεσάνυχτα, προσφέροντας σπουδαίες συγκινήσεις στην κατάμεστη αίθουσα από 300 περίπου φιλάθλους.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 3ο σερί πρωτάθλημα και το 17ο στην ιστορία του, ο Παναθηναϊκός πάλεψε για τον 11ο δικό του τίτλο και πρώτο από το 1975, όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε.

Αρνητικό σημείο η μη λειτουργία του εξαερισμού στην αίθουσα, με τον Παναγιώτη Γκιώνη να δηλώνει στο τέλος: «Στον αγώνα με τον Σγουρόπουλο ένιωσα πως θα λιποθυμήσω από τη ζέστη».

gionis

Ο Κροάτης, Τόμισλαβ Πουκάρ έδωσε την πρώτη νίκη στον Ολυμπιακό και με τον Γερμανό, Ντιμίτρι Οβτσάροφ (πρώην Νο.1 και κάτοχος ολυμπιακών μεταλλίων) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δύο φορές το προβάδισμα με 2-1 και 3-2.

Ο Γάλλος Εμανουέλ Λεμπεσόν με δύο νίκες κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό, μειώνοντας σε 2-1 και 3-2.

«Έσπασαν» καρδιές στη μονομαχία Γκιώνη με Σγουρόπουλο

Η μάχη του πρωταθλήματος κορυφώθηκε στο 6ο παιχνίδι και στην πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού να τελειώσει τη σειρά, με τον ελληνικό «εμφύλιο» ανάμεσα στον Γιάννη Σγουρόπουλο και τον Παναγιώτη Γκιώνη.

Ο Γκιώνης πήρε γρήγορα τα δύο πρώτα σετ για τον Παναθηναϊκό, όμως ο Σγουρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2. Στο 5ο σετ ο Σγουρόπουλος προηγήθηκε με 9-5, φέρνοντας τον Ολυμπιακό δύο πόντους μακριά από τον τίτλο.

sgouropoulos

Ομως ο Γκιώνης μείωσε σε 9-8 και τα δύο σερί λάθη από τον Σγουρόπουλο έφεραν το match ball για τον Γκιώνη (10-9). Aκολούθησε ένα θρίλερ, με τον Σγουρόπουλο να «σβήνει» άλλα τέσσερα match ball, αλλά τελικά τον Γκιώνη στην 6η ευκαιρία να κατακτά το σετ 16-14, τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 3-3 και όλα να κρίνονται στον 7ο αγώνα και στο διπλό.

olympiacos ping pong

Eκεί ο Παναθηναϊκός με τους Λεμπεσόν / Κωνσταντινόπουλο προηγήθηκε με 5-1, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας οι Πουκάρ / Οβτσάροφ πήραν το σετ με 11-8 και μαζί το ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Πήραν άνετα το 2ο σετ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού προηγήθηκαν στο 3ο σετ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν σε match point 10-9 και αμέσως τελείωσαν τον αγώνα καιο Ολυμπιακός με 4-3 διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή.