Ο Ολυμπιακός βγήκε νικητής στην κόντρα με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Σεράφειο»

Δημήτρης Ντζάνης
O Αλέξανδρος Παπαναστασίου με το σκουφάκι του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον Απόλλωνα Σμύρνης, μέχρι να φθάσει στο νικηφόρο 9-8 για το πρωτάθλημα πόλο της Α1 ανδρών.

Αναμενόταν ντέρμπι και έτσι εξελίθχηκε η επίσκεψη του Ολυμπιακού το βράδυ της Τετάρτης (11/10) στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, με τους πρωταθλητές να φεύγουν νικητές με 9-8 από το «Σεράφειο» κολυμβητήριο σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής για τον Α' Όμιλο στο πρωτάθλημα πόλο της Α1 ανδρών.

Οι γηπεδούχοι με γκολ από τον Σουσιασβίλι προηγήθηκαν 2-0 στο 3ο λεπτό, με τον Τσαχειλίδη διατήρασαν το προβάδισμα (3-1) στο 1:47, όμως οι φιλοξενούμενοι με τους Νικολαΐδη (1:30) και Παπαναστασίου (0:35) ισοφάρισαν σε 3-3.

Στο 2ο οκτάλετπο ο Ολυμπιακός κράτησε απαραβίαστη την εστία του και με δύο γκολ από τον Δήμου και ένα από τους Παπαναστασίου και Φουντούλη ξέφυγε με 7-3.

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε απάντηση στην 3η περίοδο. Οι Χονδροκούκης και Μόκκας μείωσαν για τους γηπεδούχους σε 7-5 και οι Σουσιασβίλι και Σολανάκης έφεραν τον Απόλλωνα σε απόσταση ενός γκολ (8-7).

Στην τελευταία περίοδο ο Γενηδουνιάς έκανε το 9-7 για τον Ολυμπιακό (6:30), η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» δούλεψε ξανά, με τον Αλέξανδρο Αλαμάνο να διαμορφώνει το τελικό 9-8 στα 31 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 0-4, 4-1, 1-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 3, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τσαχιλίδης 1, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιατζίρης.

O ΓΣ Περιστερίου πέρασε από τη Χίο

Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο ΓΣ Περιστερίου νίκησε τη Χίο στο Ιωνικό κολυμβητήριο με 13-7, φθάνοντας στις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 1-1, 1-4, 2-4.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μάκης Βολτυράκης): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ., Τσικοβάνι, Καρακούρος Μ. 1, Καλαργυρός, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Γκάγκουλιτς, Πανταζόπουλος 1, Μαρουλάς, Αμπατζής, Αγιωργούσης 4, Κοτσαμπάς, Γιανναράς, Μπόης, Φρυδάς.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Αναγνώστου, Μπιτσάκος Χρ. 1, Παπαδημητρίου, Πρέκας 3, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης 1, Άντζιτς 1, Καρούντζος 1, Φώσκολος 4, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

Η βαθμολογία στον Α' Όμιλο (3η αγωνιστική)