Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Η Κροατία νίκησε τη Γαλλία

Δημήτρης Ντζάνης

Η Κροατία ανεβάζοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Γαλλία 13-7 και με την Ελλάδα θα παίξει την πρώτη θέση στον Β' όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Σπλιτ.

Η Γαλλία άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Κροατία, όμως οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό ανέβασαν στροφές και επικράτησαν με 13-7 στον αγώνα που ολοκλήρωση τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Σπλιτ.

Η εθνική ομάδα για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στην οκτάδα, θα χρειαστεί να νικήσει την Κροατία την Παρασκευή (2/9, 21:30).

Σε περίπτωση ισοπαλίας θα πάρει τη 2η θέση και θα δώσει χιαστί αγώνα με τον 3ο του Δ' Ομίλου, δηλαδή το Ισραήλ, για πρόκριση στα προημιτελικά.

Σε ήττα θα υπάρξει ισοβαθμία με τη Γαλλία στους 4β. και η 2η θέση θα κριθεί στη συνολική διαφορά τερμάτων. Ο 3ος του ομίλου θα παίξει χιαστί με τη Σερβία, που γνώρισε βαριά ήττα από την Ουγγαρία με 16-7, με τους Μαγυάρους να εξασφαλίζει την πρώτη θέση στον Δ' Όμιλο.