Ολυμπιακοί Αγώνες, Ελλάδα-Ουγγαρία 9-12: Με τον Καναδά για την 7η θέση

Δημήτρης Ντζάνης
Η Ελευθερία Πλευρίτου

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα της με την Ουγγαρία, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια, ηττήθηκε με 12-9 και απέναντι στον Καναδά θα παίξει για την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Η εθνική ομάδα έμεινε στην καλή αρχή με αντίπαλο την Ουγγαρία και δεν απέφυγε την 5η ήττα σε έξι παιχνίδια, στο τουρνουά, τώρα με 12-9 και το Σάββατο (10/8, 10:00) κόντρα στον Καναδά θα παίξει για την 7η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Μέχρι το 13ο λεπτό η εθνική ομάδα πήρε άριστα στην άμυνα, κράτησε την Ουγγαρία μόλις στο ένα γκολ, με 0/8 στον παραπάνω κι αυτό της έδωσε τη δυνατότητα να προγηθεί με 4-1.

Ομως ο αγώνας δεν είχε ανάλογη εξέλιξη, οι παίκτριες της Ουγγαρίας άρχισαν να βρίσκουν λύσεις και στο 2ο μισό της β' περιόδου, ισοφάρισαν σε 4-4.

Η Ουγγαρία προσπέρασε με 5-4, τα γκολ των Ασημάκη και Νίνου έφεραν το 6-5 και η Ελευθεριάδου ισοφάρισε 7-7, 2:11 πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Το επόμενο ελληνικό γκολ ήρθε έπειτα από επτά λεπτά, με την Ξενάκη να μειώνει σε 11-8 στα 2:54 πριν από το τέλος, αλλά τις διεθνείς παίκτριες, απλά να μην έχουν χρόνο και δυνάμεις για κάτι περισσότερο.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-4, 2-4

Ελλάδα (Λεμπέσης): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Ουγγαρία (Μίχοκ): Μάγκιαρι, Ζίλαγκι 1, Βάλι 3, Γκουρισάτι, Μάγιου, Πάρκες 1, Χόρβατ, Κέστελι 4, Λεϊμέτερ, Ριμπάνσκα 1, Φάραγκο, Γκάρντα 2, Νέζμελι.