Ελλάδα - Ιταλία 10-11: Εφιαλτικό φινάλε και εκτός ημιτελικών

Δημήτρης Ντζάνης
Ο Αργυρόπουλος

Η εθνική ομάδα βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος, όμως ένα εφιαλτικό φινάλε στα τελευταία 2,5 λεπτά έφερε την ήττα από την Ιταλία με 11-10 στα ΄προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα.

«Βγάλαμε τα χέρια μας και βγάλαμε τα μάτια μας». Η πρώτη αντίδραση από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό, Θοδωρή Βλάχο τα λέει όλα.

Η εθνική ομάδα βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα, όμως ένα εφιαλτικό φινάλε έφερε την ήττα από την Ιταλία με 11-10.

Η εθνική ομάδα με εκτέλεση πέναλτι από τον Ντίνο Γενηδουνιά έκανε το 10-8 κι ενώ απέμεναν 2:35 από τη λήξη.

Και όμως οι Ιταλοί γύρισαν τον προημιτελικό: Γρήγορο γκολ με τον Φοντέλι στον παραπάνω (2:20), ιταλική κόντρα σε παίκτη λιγότερο και πέναλτι για το 10-10 με τον Ντι Σόμα (1:42) και ελεύθερο εξάμετρο από τον Ντι Φούλβιο για το τελικό 11-10 (00:42).

Κάπως έτσι το όνειρο πρόκρισης στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα χάθηκε για την εθνική ομάδα, που μετά το χάλκινο μετάλλιο στη Βουδαπέστη το 2020 και το ασημένιο πέρυσι στη Φουκουόκα, αυτή τη φορά θα περιοριστεί στους αγώνες κατάταξης 5-8, με πρώτο αντίπαλο το Μαυροβούνιο την Πέμπτη (15/2), αντί για τον μεγάλο ημιτελικό με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία.

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι η εθνική ομάδα πλήρωσε και την αποκοτιά του Στέλιου Αργυρόπουλου στο 2ο οκτάλεπτο, όταν η εθνική ομάδα είχε τον έλεγχο. Με το σκορ στο 4-2 υπέρ της Ελλάδας, σε μονομαχία του με τον Ιόκι Γκράτα στα 4:55, η υποβρύχια κάμερα έδειξε χτύπημα από τον διεθνή παίκτη.

Αποβολή χωρίς αντικατάσταση, πέναλτι υπέρ της Ιταλίας, με την εθνική ομάδα να παίζει με παίκτη λιγότερο για τέσσερα λεπτά. Οι Ιταλοί το εκμεταλλεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 4-1 σε αυτό το διάστημα προσπέρασαν με 6-5 στο τέλος της περιόδου.

Με γκολ από τον Νταμόντε η Ιταλία πήγε στο 7-5, όμως τα γκολ των Νικολαΐδη και Βλαχόπουλο έγινε το 7-7. Το ντέρμπι κορυφώθηκε, σε ένα σημείο όπου ο Μάνος Ζερδεβάς ήταν ανίκητος κάτω από την ελληνική εστία, οι εκτελέσεις πέναλτι των Βλαχόπουλο και Γενηδουνιά έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην εθνική ομάδα με 9-8, πέντε λεπτά πριν από το τέλος.

Με το πέναλτι - δώρο από τους Ιταλούς, βάζοντας όγδοο παίκτη στο νερό, με συνέπεια να δεχθούν αποβολή με αντικατάσταση (ο Ετσενίκε) και πέναλτι, έγινε το 10-8 για να έρθει η ανατροπή και τον Παπαναστασίου στην τελευταία επίθεση στον παραπάνω να αστοχεί.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος, Καλογερόπουλος 1, Παπανικολάου.

Ιταλία (Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Νταμόντε 1, Φοντέλι 2, Ρεντζούτο, Ετσενίκε 1, Πρεσιούτι 1, Μπρούνι, Ντι Σόμα 2, Βελότο 1, Νικόζια, Κοντέμι 2, Ιόκι Γκράτα.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 3-2, 2-3.