Τάε Κβον Ντο: Παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων ο Αριστείδης Ψαρρός

Δημήτρης Ντζάνης
 Παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων ο Αριστείδης Ψαρρός

Ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων στο τάε κβον ντο στα -51κ. στην πόλη Τσουντσεόν της Κορέας.

Σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό τάε κβο ντο, καθώς ο Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα -51κ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στην πόλη Τσουντσεόν της Κορέας.

Ο Ψαρρός, πρωταθλητής Ευρώπης πέρυσι, στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο νόλησε τον Αρτιόμ Ρόσκα από τη Μολδαβία με 2-0 (12-6, 12-0) κι ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό ο Ψαρρός νίκησε κατά σειρά τον Κορεάτη, Ενσού Σεό με 2-1 (18-6, 14-22, 14-12) στη φάση των «32», τον Βρεταμό, Αλεξάντερ Σέρατ με 2-0 (14-2, 12-9) στη φάση των «16», τον Αιγύπτιο, Μοχάμεντ Ελ Σαγιέντ με 2-0 (15-2, 15-2) στα προημιτελικά και τον Ιρανό, Μοχάμαντ Νασιραχμαντί στα ημιτελικά με 2-0 (15-13, 23-17).

Εξαιρετική στα -46 κιλά νεανίδων ήταν και η Μελίνα Γεωργίου. Η «χάλκινη» πρωταθλήτρια Ευρώπης στις νεάνιδες και 5η φέτος στο ευρωπαϊκό γυναικών, σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες που την έφεραν μια ανάσα από την κατάκτηση μεταλλίου και τελικά στην 5η θέση της κατάταξης.

Στον γύρο των «32», επικράτησε επί της Ιταλίδας, Ρόζα Μπέμπι με 2-0 (12-0, 16-4) και στο φάση των «16» επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-0 / 16-15, 12-1) επί τη Λαεάβ Αλραβασντέχ από την Ιορδανία. Τον δρόμο προς το πολυπόθητο μετάλλιο της τον έκοψε η Κορεάτισσα Γιουμίν Λι με σκορ 2-0 (15-8, 14-5), με την ασιάτισσα να κατακτά και το χρυσό μετάλλιο της κατηγορίας.