Ο Σίνερ έκλεισε ραντεβού με τον Μεντβέντεφ στον τελικό της Βιέννης

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Γιάνικ Σίνερ πανηγυρίζει
Σε ένα κλειστό ματς, ο Γιάνικ Σίνερ κέρδισε με 2-0 σετ τον Ρούμπλεφ και θα παίξει σε έναν ακόμη τελικό.

Ο Σίνερ συνεχίζει την εντυπωσιακή άνοδό του. Για έκτη φορά φέτος θα παίξει σε τελικό στο Tour, μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ηταν μία νίκη που ήρθε δύσκολα, με 7-5, 7-6, απέναντι στον Ρώσο που στερήθηκε ιδέες στους κρίσιμους πόντους.

Ο Σίνερ έκανε μεγάλη ανατροπή στο πρώτο σετ καθώς ήταν πίσω με 5-2, αλλά κατάφερε στο 5-3 να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του και στο 5-5 με νέο break πήρε προβάδισμα, για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο σερβίς του.

Παρά την απογοήτευση, ο Ρούμπλεφ συνέχισε να παλεύει. Στο 4-4 ο Ιταλός του έσπασε το σερβίς και πήγε να σερβίρει για τη νίκη, όμως ο Ρούμπλεφ το πήρε πίσω και τελικά το σετ οδηγήθηκε στο tie break. Ο Ρώσος είχε προβάδισμα με 5-4, αλλά ο Σίνερ κράτησε το σερβίς του και με διπλό λάθος του Ρούμπλεφ πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό.