O Σίνερ θριάμβευσε επί του Μεντβέντεφ, κατακτώντας τον τίτλο στη Βιέννη

Δημήτρης Ντζάνης
O Γιάνικ Σίνερ πανηγυρίζει
Ο Γιάνικ Σίνερ νίκησε σε έναν σούπερ τελικό τον Ντανίλ Μεντβέντεφ με 2-1 σετ, κατακτώντας τον τίτλο στο 500άρι τουρνουά της Βιέννης, ο 22χρονος Ιταλός έφθασε στους τέσσερις μέσα στο 2023 και στους 10 συνολικά στην καριέρα του.

Σε έναν από τους πλέον συναρπαστικούς τελικούς για το 2023, ο Γιάνικ Σίνερ νικώντας τον Ντανίλ Μνετβέντεφ με 7-6(7), 4-6, 6-3 κατέκτησε τον τίτλο στο 500άρι τουρνουά της Βιέννης.

Ο 22χρονος Ιταλός πανηγύρισε τον 4ο τίτλο μέσα στο 2023 και έφθασε στους 10 συνολικά στην καριέρα του. Οι Σίνερ και Μεντβέντεφ έπαιξαν για 4η φορά τελικό στο 2023 με το σκορ πλέον να είναι στο 2-2.

Ο Μεντβέντεφ αρχικά επικράτησε στο Ρότερνταμ και στο Masters του Μαϊάμι, ο Σίνερ απάντησε στο Πεκίνο στις 4 Οκτωβρίου και τώρα στη Βιέννη.

Στο 1ο σετ ο Μεντβέντεφ με break προηγήθηκε 3-1, ο Σίνερ απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο και έπειτα ισοφάρισε σε 3-3. Στο 12ο game και το σκορ στο 5-4 για τον Μεντβέντεφ, ο Ρώσος έφθασε σε set point (30-40), που δεν εκμεταλλεύτηκε με το σετ να κρίνεται στο tie break. O Mεντβέντεφ προηγήθηκε 4-1, ο Σίνερ ισοφάρισε 5-5, από εκεί και έπειτα πρώτα ο Σίνερ (6-5) και έπειτα ο Μεντβέντεφ (7-6) έχασαν set point, με τον Σίνερ τελικά να εκμεταλλεύεται τη δεύτερη ευκαιρία στο 8-7 και πήρε το σετ με 7-6(7).

Ο Μεντβέντεφ πετυχαίνοντας δύο διαδοχικά breaks προηγήθηκε 5-2 στο 2ο σετ, ο Σίνερ μείωσε σε 5-4, όμως ο Μεντβέντεφ σερβίροντας έκλεισε το σετ με 6-4.

Όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ. Σε ένα συγκλονιστικό 4o game, όπου παίχθηκαν 32 πόντοι(!), ο Σίνερ πέτυχε break για το 3-1.

Ο Μεντβέντεφ πήρε άμεσα πίσω το break (3-2), όμως ο Σίνερ «έσπασε» ξανά το σερβίς του (4-2), διατηρώντας το σερβίς του πήγε στο 5-2 και στο 9ο game από το 15-40 με τέσσερις στη σειρά πόντους κατέκτησε τον τίτλο με 6-3 και μαζί τον τίτλο.

Ο Σίνερ είχε 36 winners, 22 αβίαστα λάθη, πέντε άσους και ο Μεντβέντεφ 28 winners, 23 αβίαστα λάθη, 13 άσους, αλλά και οκτώ αβίαστα λάθη.