Australian Open: Επικός θρίαμβος για Μάρεϊ επί του Κοκκινάκη στις 4 το πρωί στη Μελβούρνη

Δημήτρης Ντζάνης
Ο λεοντόκαρδος Άντι Μάρεϊ νίκησε με ολική ανατροπή τον Θανάση Κοκκινάκη 3-2, σε μια μονομαχία 5 ωρών και 45 λεπτών, που ολοκληρώθηκε στις 04:00 το πρωί ώρα Μελβούρνης, με τον Σκωτσέζο να περνά στον 3ο γύρο του Australian Open.

Σε ένα παιχνίδι που περνά στην ιστορία των all time classic αγώνων για το τένις, ο λεοντόκαρδος Άντι Μάρεϊ νίκησε τον Θανάση Κοκκινάκη με 4-6, 6-7(4), 7-6(5), 6-3, 7-5 και πέρασε στον 3ο γύρο του Australian Open. Μια επική μονομαχία διάρκειας 5 ωρών και 45 λεπτών, που ολοκληρώθηκε στις 04:04 το πρωί ώρα Μελβούρνης.

Ο 35χρονος Μάρεϊ προερχόταν από αγώνα σχεδόν πέντε ωρών απέναντι στον Ματέο Μπερετίνι στον 1ο γύρο, τώρα με αντίπαλο τον 26χρονο Θανάση Κοκκινάκη, βρέθηκε πίσω 0-2 στα σετ και 2-5 στο 3ο.

Παρόλα αυτά ο Σκωτσέζος δεν το έβαλε κάτω, χάρισε έναν από τους υποφήφιους για καλύτερο πόντο του τουρνουά, πραγματικό λιοντάρι άρπαξε τις ευκαιρίες του, ανέτρεψε τα δεδομένα σε μια μαγική νύχτα για τον ίδιο στη Μελβούρνη.

Ο Μάρεϊ φιναλίστ πέντε φορές στο αυστραλιανό Slam (2010, 2011, 2013, 2015, 2016) συνεχίζει το ταξίδι του στο τουρνουά, με τον Ισπανό, Ρομπέρτο Μπαουτίστα Άγκουτ να είναι ο επόμενος αντίπαλό του.

Απείλησαν το ρεκόρ διάρκειας αγώνα στο Australian Open

Οι Μάρεϊ και Κοκκινάκης παίζοντας για 5 ώρες και 45 λεπτά, έφθασαν ελάχιστα λεπτά για να δημιουργήσουν νέο ρεκόρ διάρκειας αγώνα στο Αυστραλιανό όπεν. Το ρεκόρ είναι 5 ώρες και 53 λεπτά, από τον τελικό του 2012 ανάμεσα στους Τζόκοβιτς και Ναδάλ.

Ματς 388 πόντων, με 102 winners από τον Κοκκινάκη!

Σε ένα τόσο μεγάλης διάρκειας αγώνα είναι φυσιολογικό να προκύψουν και υψηλοί αριθμοί στα στατιστικά. Συνολικά παίχθηκαν 388 πόντοι (196 ο Μάρεϊ, 192 ο Κοκκινάκης), όμως ο αριθμός που ξεχωρίζει είναι οι 102 winners και οι 37 άσοι από τον Κοκκινάκη, που δεν αποδείχθηκαν αρκετά, καθώς είχε 67 αβίαστα λάθη. Από την πλευρά του ο Μάρεϊ είχε 69 winners και 43 αβίαστα λάθη.

Από το 0-2 στην ανατροπή

Ο αγώνας άρχισε λίγο μετά τις 22:30, ώρα Μελβούρνης και στο 1ο σετ ο Κοκκινάκης πετυχαίνοντας πρώτος break προηγήθηκε με 3-2 και διατηρώντας το δικό του σερβίς το κατέκτησε με 6-4.

Στο 2ο σετ ο 26χρονος Αυστραλός με break προηγήθηκε με 5-4, αμέσως μετά έχασε τρία set points, με τον Μάρεϊ να κάνει το break, το σετ να πηγαίνει στο tie break, (6-6) με τον Κοκκινάκη να το κατακτά και να κάνει το 2-0.

Μετά άρχισαν τα ωραία. Με τον πόντο του τουρνουά, ο Μάρεϊ πέτυχε break στο 3ο game, μείωσε σε 2-1, ισοφάρισε σε 2-2, όμως ο Κοκκινάκης με τρία σερί game, προηγήθηκε 5-2, θέλοντας μόλις ένα game για την πρόκριση.

Όμως ο Μάρεϊ αποδείχθηκε εφτάψυχος, με break στο 6ο game μείωσε σε 5-4, βάζοντας περισσότερο άγχος στον Κοκκινάκη, με love game ο Μάρεϊ ισοφάρισε σε 6-6 και τελικά κατέκτησε το σετ στo tie break, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Μάρεϊ με break στο 6ο game, προηγήθηκε 4-2 και μετά 5-2 στο 4ο σετ, ο Κοκκινάκης δεν εκμεταλλεύτηκε δύο break points για να μειώσει σε 5-4, αντ' αυτού ο Μάρεϊ με άσο έκλεισε το game και το σετ.

Στο 5ο σετ οι παίκτες κράτησαν με άνεση το σερβίς τους (3-3). Μάχη έφινε στο επόμενο, ο Μάρεϊ προηγήθηκε 0-40, αλλά μαζί με ένα χαμένο αβαντάζ, πέταξε την ευκαιρία για το break.
Πάντως ο Βρετανός με love game ισοφάρισε σε 4-4 και έπειτα σε 5-5.

Ο Μάρεϊ δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες για break στο 11ο game, όταν προηγήθηκε με 15-40 και έχοντας έπειτα δύο φορές αβαντάζ και τελικά «έσπασε» το σερβίς του Κοκκινάκη με φόρχαντ winner, παίρνοντας το προβάδισμα με 6-5 και σερβίροντας για την τελική νίκη.

Με την ώρα στη Μελβούρνη να είναι πλέον τέσσερις το πρωί, ο Μάρεϊ έφθασε στο 40-15, σε δύο match points και με μπάκχαντ winner, τελείωσε τον αγώνα και πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή έφθασε σε μια all time classic νίκη.

Eκτός συνέχειας οι Φριτζ και Ζβέρεφ

Εκπλήξεων συνέχεια στο Australian Open στο απλό ανδρών. Μετά τον Κάσπερ Ρουντ, εκτός συνέχειας έμειναν και οι Τέιλορ Φριτζ και Αλεξάντερ Ζβέρεφ.
Ο Φριτζ (Νο.8) αποκλείστηκε από τον Αυστραλό, Αλεκσέι Ποπίριν (Νο.113) με 7-6(4), 6-7(2), 4-6, 7-6(6), 2-6.

Ο Ζβέρεφ, που προσπαθεί να επιστρέψει μετά την επτάμενη απουσία του, ηττήθηκε από τον Αμερικάνο, Μάικλ Μο 7-6(1), 4-6, 3-6, 2-6.

Αποκλεισμός και για τη Ζαμπέρ

Οι εκπλήξεις δεν έλειψαν και στο απλό γυναικών, όπου ξεχωρίζει ο αποκλεισμός της Ονς Ζαμπέρ. Η Τυνήσια (Νο.2) κάνοντας 50 αβίαστα λάθη, ηττήθηκε από την 23χρονη Ρωσίδα, Μαρκέτα Βοντρουσόβα (Νο.86) με 6-1, 5-7, 6-1 σε ένα αποτέλεσμα που αλλάζει τα δεδομένα στο κάτω μέρος του ταμπλό.