ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-3: Οι «πράσινοι» τη νίκη, οι «ασπρόμαυροι» τις εντυπώσεις (vids)

Φώτης Καρακούσης

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής, με τους «πράσινους» να επικρατούν στο Παλατάκι του ΠΑΟΚ με 3-2. Οι Θεσσαλονικείς το πάλεψαν, παρότι έπαιξαν χωρίς τον βασικό τους ακραίο και τον βασικό τους διαγώνιο που έπαιξε ως ακραίος.

Πολύ καλύτερο και πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο ντέρμπι στην Volley League Ανδρών. Στο πρώτο ο Ολυμπιακός έκανε με άνεση το 3-0 επί του ΠΑΟΚ στο Ρέντη, αλλά στο δεύτερο ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσης για τη νίκη. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που την πήραν επικρατώντας με 3-2 (22-25, 25-23, 16-25, 29-27, 10-15), με τους «ασπρόμαυρους» να κερδίζουν τις εντυπώσεις, καθώς αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους ακραίο, Τόμας Ρουσό, με τον Μενέλαο Κοκκινάκη να παίζει στα άκρα και ως εκ τούτου δεν είχαν ούτε τον βασικό τους λίμπερο. Εντυπωσιακοί οι Ερνάντες και Βαν ντεν Ντρις που μας προσέφεραν μεγάλες φάσεις.

Με ασταμάτητο Ερνάντες το 0-1 ο Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ανήκε στον Παναθηναϊκό λόγω του ασταμάτητου Ερνάντες που είχε στο διάστημα αυτό 10 πόντους. Οι «πράσινοι» παίζοντας απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε τον βασικό της ακραίο (μιλάμε για τον Τόμας Ρούσο) και με τον Κοκκινάκη ακραίο, πήραν από νωρίς το προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους 4 πόντους και παρότι οι γηπεδούχοι έφτασαν στον πόντο έκαναν το 0-1 με 22-25. Στο σετ αυτό όπως αναφέραμε μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο ασταμάτητος Κουβανός διαγώνιος, με τον Κασαμπαλή όμως; να τον φορτώνει πάρα πολύ.

Αντίδραση ΠΑΟΚ και 1-1

Με τον αέρα του 0-1 ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και στο δεύτερο και προηγήθηκε με 2-5. Στο σημείο εκείνο όμως με 4 συνεχόμενες επιθέσεις των Κοκκινάκη και Βαν ντεν Ντρις (από δύο), οι Θεσσαλονικείς πήραν για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που κράτησαν ως το τέλος βάζοντας στην εξίσωση και τον Φαν Χάρντερεν. Ο Ολλανδός ακραίος πήρε κρίσιμους πόντους και οι γηπεδούχοι πήραν μα μικρή διαφορά 2 πόντων, που έγιναν και 3 (22-19 και 23-20). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο, αλλά στο 24-23, ένα μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκανε το 25-23 και το 1-1.

Προβάδισμα με περίπατο οι «πράσινοι»

Στα δύο πρώτα σετ οι ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ με το ματς να είναι ντέρμπι. Στο τρίτο στο Παλατάκι υπήρξε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Οι «πράσινοι» έκλεισαν στο μπλοκ τον Φαν Χάρντερεν, πίεσε στο σερβίς και με την είσοδο του Βουλκίδη που έδωσε φρεσκάδα, πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα και όχι μόνο το κράτησε, αλλά το μεγάλωσε, φτάνοντας έτσι με χαρακτηριστική άνεση στο 16-25 και το 1-2.

Μεγάλο ντέρμπι και 2-2 με εξαιρετικό Βαν ντεν Ντρις

Το τέταρτο σετ ήταν με διαφορά το καλύτερο στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Αρχικά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 7-10 δείχνοντας έτοιμος να τελειώσει το παιχνίδι. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε και μετά προηγήθηκε με 12-11, ενώ έφτασε να προηγείται και με 4 πόντους (20-16). Οι «πράσινοι» βλέποντας τον αντίπαλό τους να είναι κοντά στο 2-2, αντέδρασαν, έφτασαν στο ματς μπολ, αλλά οι Θεσσαλονικείς με τον Βαν ντεν Ντρις να είναι εξαιρετικός κατάφεραν να ισοφαρίσουν κάνοντας το 2-2 με 29-27.

Άνετα το τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός και 2-3

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε με χαρακτηριστική άνεση το 2-3 παίρνοντας τη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 4-3, αλλά σε αυτό το σημείο θα λέγαμε πως όλα τελείωσαν, με τους «πράσινους» να κάνουν αρχικά το 4-6 και μετά το 5-9 και 6-13. Οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο του συγκεκριμένου σετ δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι με το «τριφύλλι» να προηγείται και με 7-14 και τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν σε 10-14, αλλά να μην μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 10-15 και 2-3.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.