Παραολυμπιακοί Αγώνες: Το ταμείο της Ελλάδας στο Παρίσι

Οι Γκαβέλας, Νυφαντόπουλος

Oι Παραολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι περνούν στην ιστορία, με την Έλληνες αθλητές κι αθλήτριες να συγκινούν και να κατακτούν 13 συνολικά μετάλλια.

Οι 17οι Παραολυμπιακοί Αγώνες ολοκληρώνονται το βράδυ της Κυριακής (8/9) με την Τελετή Λήξης στο Παρίσι, με την ελληνική παρουσία να έχει ολοκληρωθεί από το Σάββατο (7/9), μια παρουσία που χαρακτηρίζεται από τις καλύτερες στην ιστορία των Αγώνων

Το 2004 στην Αθήνα η Ελλάδα κατάκτησε 20 μετάλλια (3 χρυσά – 13 αργυρά – 4 χάλκινα) όμως ήταν η διοργανώτρια χώρα. Τέσσερα χρόνια αργότερα (2008) στο Πεκίνο, η Ελλάδα συγκέντρωσε 24 μετάλλια (5-9-10) στην καλύτερη μέχρι σήμερα συγκομιδή ελληνικής αποστολής, έχοντας στη σύνθεση της τον Χαράλαμπο Ταΐγανίδη, ο οποίος μόνος του κατέκτησε έξι μετάλλια.

Στην 33η θέση στον πίνακα μεταλλίων, η Κίνα στα 220 μετάλλια

Η Ελλάδα κατέλαβε την 33η θέση στον πίνακα των μεταλλίων, σε σύνολο 85 χωρών που κατέκτησαν έστω ένα χάλκινο μετάλλιο.
Κορυφαία δύναμη η Κίνα, που κατέκτησε συνολικά 220 μετάλλια (94-76-50), στη 2η θέση ήταν η Μεγάλη Βρετανία (49-44-31, σύνολο 124) και στην 3η οι ΗΠΑ (36-42-27, σύνολο 105).

Τα ατομικά επιτεύγματα που ξεχώρισαν

• Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (με ramp operator την Κατερίνα Πατρώνη) ανέβηκε στο βάθρο για 5η συνεχόμενη διοργάνωση.
  • Ο Νάσος Γκαβέλας (με guide τον Γιάννη Νυφαντόπουλο) έγινε ο πρώτος δρομέας που κάνει το back to back διατηρώντας τον τίτλο του, κάτι που συνολικά έχουν πετύχει σε επίπεδο Παραολυμπιακών Αγώνων στην κολύμβηση οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Χρήστος Ταμπαξής.
  • Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης έγινε ο πρώτος αθλητής στίβου που κατακτά δύο μετάλλια με το ένα να είναι χρυσό, στην ίδια διοργάνωση. Το δεύτερο ήταν χάλκινο.
  • Η Χριστίνα Γκέντζου, με το χάλκινο μετάλλιο που κέρδισε στο τάε κβον ντο έγινε η μικρότερη σε ηλικία αθλήτρια που το καταφέρνει στην ελληνική ιστορία των Παραολυμπιακών Αγώνων. Γεννημένη στις 26 Ιουλίου 2005, πήρε το μετάλλιο σε ηλικία 19 ετών και 35 ημερών!
  • Η δεύτερη μικρότερη ήταν σε αυτήν την αποστολή καθώς η Λήδα Μανθοπούλου κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στα 100μ σε ηλικία 19 ετών και 78 ημερών.
  • Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης σε ηλικία 54 ετών και 128 ημερών έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία Έλληνας αθλητής που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.
  • Η Δωροθέα Πασχαλίδου κέρδισε στο τζούντο το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην ιστορία των Παραολυμπιακών Αγώνων. Μάλιστα όπως σημείωσε και η IPC (Διεθνής Παραολυμπιακή Επιτροπή) το επίτευγμα της είναι ακόμα σπουδαιότερο καθώς τόσο η ίδια όσο και ο προπονητής της (Παραολυμπιονίκης και ίδιος) Θεόκλητος Παπαχρήστος, έχουν ολική απώλεια όρασης.
  • Το άθλημα του τάε κβον ντο έκανε πρεμιέρα σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και η Ελλάδα είχε δύο συμμετοχές με τη Χριστίνα Γκέντζου (65κ) και την Ελένη Παπασταματοπούλου (+65κ) και στην πρώτη παρουσία έκανε το 2/2 κερδίζοντας δύο μετάλλια.
  • Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που συμμετέχει σε τελικό σκοποβολής Παραολυμπιακών Αγώνων.