Μπαρτσελόνα - Χίμκι 83-74

Η Μπαρτσελόνα (18-12) επικράτησε της Χίμκι (9-21) με 83-74 και πλέον στρέφεται στα playoffs και τους αγώνες με την Εφές.

Οι Καταλανοί έκαναν το χρέος τους απέναντι στη Χίμκι, σημειώνοντας την 18η εφετινή νίκη τους στη διοργάνωση και γνωρίζοντας ήδη ότι θα αντιμετωπίσουν την Εφές με μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά.

Ο αγώνας

Ο Αντρέι Ζούμπκοφ ηγήθηκε επιθετικά της Χίμκι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα, σκοράροντας για το 5-10 στο 4'48" και φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Καταλανοί πίεσαν, ισοφάρισαν σε 17-17 με τον Κάιλ Κούριτς ωστόσο η Χίμκι έκανε επιμέρους σκορ 2-10 και προηγήθηκε 19-27 με το τρίποντο του Τσαρλς Τζένκινς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 21-32. Στη συνέχεια ο Χάρισον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +14 (21-35, 10'19") όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, έκανε επιμέρους 23-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-43.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 5-0 για τους γηπεδούχους (49-43) κι ακολούθησε το 11-0 της Χίμκι για το 49-54 με το καλάθι του Μίκι. Ο Άνταμ Χάνγκα μείωσε σε 54-56 όμως οι Ρώσοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 54-58 με τον Ζάιτσεφ στο 30'. Η Μπαρτσελόνα ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Άντε Τόμιτς έκαναν το 79-68 στο 36'20" όμως η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 79-74 στα 1'14" για το φινάλε. Εν τέλει η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη με 83-74 και πλέον έχει μπροστά της τις αναμετρήσεις με την Εφές στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 44-43, 54-58, 83-74.