Conference League: Νίκη με πεντάρα για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, έσωσε τον βαθμό στην έδρα της Μπριζ η Μπεσίκτας (vid)

dinamo_zagreb_conference

Στην πρεμιέρα του Conference League, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ διέλυσε με 5-1 την Αστάνα, ενώ η Μπεσίκτας απέσπασε στο 88' την ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Μπριζ.

3ος όμιλος

Εντυπωσιακή ήταν η Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην πρεμιέρα του Europa Conference League. Οι Κροάτες έκαναν πάρτι στην έδρα τους και σκόρπισαν με πεντάρα (5-1) την Αστάνα. Δύο τέρματα πέτυχε ο Πέτκοβιτς, από ένα οι Μπουλάτ, Μάριν και Χαλίλοβιτς.

Αντίθετα, η Βικτόρια Πλζεν πήρε δύσκολη νίκη, «λυγίζοντας» 1-0 την Μπαλκάνι εντός έδρας. Ο Κάλβαχ πέτυχε το γκολ που χάρισε το τρίποντο στο 73ο λεπτό.

4ος όμιλος

Πολύτιμο βαθμό στο Βέλγιο και την έδρα της Μπριζ μπόρεσε να πάρει η Μπεσίκτας και μάλιστα στο τέλος. Ο Φανάκεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 77ο λεπτό, με τον Τοσούν ωστόσο να σκοράρει στο 88' και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Ισοπαλία και στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, εκεί όπου οι Λουγκάνο και Μπόντο Γκλιμτ «κόλλησαν» στο 0-0

2ος όμιλος

Με το δεξί μπήκε στην Ευρώπη η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Αν και... ίδρωσε, αφού οι Ισλανδοί μείωσαν στο γκολ, έχοντας μείνει αρχικά πίσω στο σκορ με 3-0, πήρε τελικά τη νίκη 3-2 κόντρα στην Μπρέινταμπλικ.

Μοιρασιά για Ζόρια και Γάνδη με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, με τυπικά γηπεδούχους τους Ουκρανούς. Ο Ούγκο Κάιπερς σκόραρε το γκολ των Βέλγων.

1ος όμιλος

«Ποδαρικό» έκανε στα ευρωπαϊκά τρίποντα, μετά τη Λιλ, και η Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία επικράτησε 2-1 της Κλάκσβικ στη Σλοβακία και μάλιστα με ανατροπή. Βάις και Σάβριτς οι σκόρερ των γηπεδούχων. Βασικός και αναντικατάστατος ο Κυριάκος Σαββίδης.

Λιλ - Ολίμπια Λιουμπλιάνας 2-0
Σλόβαν Μπρατισλάβας - Κλάκσβικ 2-1