Παναθηναϊκός - Λούμπλιν 67-59: Ασταμάτητες οι «πράσινες» έκαναν το 4/4 στο EuroCup

Με τις Πότερ και Κάρτερ να πραγματοποιούν εξαιρετικό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λούμπλιν με 67-59 και πέτυχε την 4η νίκη του στο EuroCup Women.

Στο Κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός με τη στήριξη των φίλων του επικράτησε 67-59 της Λούμπλιν των πολλών απουσιών και έκανε το 4/4 στον όμιλό του για το EuroCup Women. Πώς να γίνει διαφορετικά, όταν οι Πότερ και Κάρτερ σκοράρουν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Η Πότερ μάλιστα σκόραρε 10/14 δίποντα, δίπλα στα 5 ριμπάουντ, ενώ η Κάρτερ συμπλήρωσε τη στατιστική της με 4/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ. Στους 10 πόντους με 8 ριμπάουντ σταμάτησε η Χαιριστανίδου για το σύνολο της Έλενας Καπογιάννη.

Ο αγώνας

Παρά την αστοχία από την περίμετρο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε από πολύ νωρίς να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Μέσα σε τέσσερα λεπτά το 11-11 μετατράπηκε σε 17-11, έχοντας την Πότερ στον ρόλο της σκόρερ. Οι φιλοξενούμενες ήταν αδύνατο να βρουν αντίδοτο απέναντι στην Πότερ, που με ένα ακόμα καλάθι έστειλε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (25-15, 13').

Το μοναδικό τρίποντο του Παναθηναϊκού που δεν ήρθε από τα χέρια της Πότερ, πέτυχε η Σωτηρίου και οι «πράσινες», κρατώντας πολύ χαμηλά την αντίπαλό τους, διατήρησαν σημαντικά προβαδίσματα πηγαίνοντας ως το φινάλε του ημιχρόνου. Η Κάρτερ έγραψε το 33-19, με τις Παυλοπούλου και Σωτηρίου σε υποστηρικτικό ρόλο επιθετικά.

Το μοτίβο όχι απλώς δεν άλλαξε, αλλά η ασταμάτητη Πότερ έκανε τα... πάντα στο παρκέ, με την Παυλοπούλου να δίνει αέρα 18 πόντων στην ομάδα της Καπογιάννη (43-25, 23'). Τέσσερις σερί της Πότερ διαμόρφωσαν το 51-35, με τις φιλοξενούμενες να ψάχνουν την τελευταία τους αντίδραση. Το 53-39 του 31ου λεπτού μετατράπηκε σε 53-46 τρία λεπτά αργότερα με το τρίποντο της Κλάουντεν. Η Λούμπλιν μείωσε μέχρι και τους 4 (61-57, 2'46'' πριν το φινάλε).

Με την ψυχραιμία της Κάρτερ, η μπάλα πέρασε στη ρακέτα και έτσι ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να κερδίσει εύκολους πόντους, αποκρούοντας τις επιθέσεις της Λούμπλιν. Το 67-59 του τελευταίου λεπτού ήταν αδύνατο να ανατραπεί, με το σκορ τελικά να μην αλλάζει και τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη του στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59

@Photo credits: FIBA EuroCup Women