Αχιλλέας Καϊμακλίου - Πετρολίνα ΑΕΚ 69-93: Άνετο πέρασμα από τους Λαρνακείς που δεν άφησαν τον αντίπαλο να πλησιάσει

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε άνετα του Αχιλλέα Καϊμακλίου εκτός έδρας με σκορ 93-63 και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου υποδέχθηκε την Πετρολίνα ΑΕΚ Λάρνακας στο κλειστό της Παλλιουριώτισσας για την 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Μοιρασμένο στα τρία το πρώτο δεκάλεπτο

Οι Λαρνακείς ξεκίνησαν φοβερά την πρώτη περίοδο και στα πρώτα τέσσερα λεπτά με ένα σερί 10 πόντων, χωρίς κάποιο του Αχιλλέα, βρέθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά.

Σε ενάμιση λεπτό οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6 πόντων και μείωσαν την διαφορά, ενώ στο 7' με τρίποντο του Ρούκερ ισοφάρισαν σε 14-14. Η ΑΕΚ τελείωσε όμως την περίοδο όπως την ξεκίνησε και με σερί 8 πόντων τελείωσε την πρώτη περίοδο με σκορ 22-14 υπέρ της.

«Σωτήριες» οι βολές στο τέλος

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν άμεσα στα καλάθια του Αχιλλέα και κρατούσαν την διαφορά, ενώ παράλληλα την αύξαναν σταδιακά φτάνοντας στα μισά του δεκαλέπτου στο συν 15. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν μεγάλα σουτ από την γραμμή του τριπόντου, τρία για τον Αχιλλέα και δύο για την ΑΕΚ, στα επόμενα δύο λεπτά.

Το τελευταίο τρίλεπτο πριν την λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει μεγάλο προβάδισμα με 8 εύστοχες βολές και ξαναπήρε διαφορά τελειώνοντας το ημίχρονο με σκορ 50-33 για τους φιλοξενούμενους.

Τα σημαντικά τρίποντα δεν άφησαν τον Αχιλλέα να μειώσει

Στην επανέναρξη, η ομάδα της Λάρνακας βρήκε έξι συνολικά τρίποντα, έναντι μόλις δύο του Αχιλλέα και κρατούσε ψηλά την διαφορά, τελειώνοντας την περίοδο πριν το φινάλε του αγώνα στο συν 28 με σκορ 76-48.

Είχαν ήδη κριθεί όλα

Ο αγώνας πλησίαζε προς την λήξη και οι παίκτες του Αχιλλέα δεν μπορούσαν να απαντήσουν στα καλάθια των «κιτρινοπράσινων» με αποτέλεσμα στο 34' η διαφορά να πάει στους 32 και κάπου εκεί ο αγώνας είχε κριθεί. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Αχιλλέας κατάφερε να μειώσει στους 24 μετά από σερί οκτώ πόντων και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 93-69 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για φέτος καθώς και για τις δύο ομάδες ήταν η πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κέντραλ Τζόουνς των γηπεδούχων με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ για τους Λαρνακείς ξεχώρισε για ακόμη μια βραδιά ο Μπελ με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 33-50, 48-76, 69-93