Γουόριορς - Θάντερ 123-130: Ματσάρα και απόδραση της Οκλαχόμα με σούπερ Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Χόλμγκρεν (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν για δεύτερη σερί φορά των Γουόριορς στο «Chase Center» με 130-123 στην παράταση, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Χόλμγκρεν.

Δεν πέρασαν καλά-καλά 48 ώρες από τη νίκη της Οκλαχόμα στο Σαν Φρανσίσκο και οι Θάντερ ανάγκασαν τους Γουόριορς και σε δεύτερη σερί ήττα στα μεταξύ τους παιχνίδια. Και να 'ταν μόνο αυτό; Αυτή η ήττα ήταν η 6η συνεχόμενη για τον Στεφ Κάρι και την παρέα του, οι οποίοι έχουν μόλις μία νίκη σε έξι εντός έδρας αναμετρήσεις.

Ο συνήθης ύποπτος Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν για ένα ακόμη ματς απολαυστικός! Μόνο που αυτή τη φορά «έγραψε» 40 πόντους στο κοντέρ της στατιστικής του, έχοντας 16/26 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής,

Πανάξιος συμπαραστάτης του ο Τσετ Χόλμγκρεν ο οποίος όχι μόνο έχει επιστρέψει στην ενεργό δράση μετά την περιπέτεια που πέρασε, αλλά έχει επιστρέψει και δριμύτερος! Σε 37 λεπτά συμμετοχής πρόσθεσε άλλους 36 πόντους (!) έχοντας από την πλευρά του 12/17 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 λάθη. Κερασάκι στην τούρτα ήταν το buzzer beater τρίποντο με το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση (117-117).

Ο Τζέιλεν Γουίλιαμς μέτρησε 22 πόντους με 8/16 εντός παιδιάς, ενώ ο Βασίλιε Μίτσιτς αγωνίστηκε 8 λεπτά και είχε 2 πόντους με 1/1 δίποντο και μία ασίστ.

Για τους γηπεδούχους Γουόριορς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντριου Γουίγκινς με 31 πόντους και 12/19 εντός παιδιάς, ο Στεφ Κάρι είχε 25 πόντους με 5/11 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Πολ «έγραψε» double double στη στατιστική του με 12 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-33, 51-61, 85-87, 117-117 (κ.α.), 123-130 (παρ.)

@Photo credits: NBA/Getty Images