Κολύμβηση: Πέμπτος στην Ευρώπη ο Κακουλάκης, στον τελικό ο Ντούμας στο Ευρωπαϊκό Ε/Ν

kakoulakis

Την πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Ε/Ν κατέλαβε ο Βασίλης Κακουλάκης ενώ στον πρώτο του τελικό θα αγωνιστεί ο Βαγγέλης Ντούμας.

Συνεχίζουν τις καλές εμφανίσεις οι νεαροί κολυμβητές στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στο Βίλνιους της Λιθουανίας.

Ο Βασίλης Κακουλάκης αγωνίστηκε στον τελικό των 1500μ ελεύθερο και κατάφερε να καταλάβει την 5η θέση κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 15:24.84 (είχε 15:24.96), μετά από μεγάλη προσπάθεια σε όλη τη διάρκεια της ιστορικής -όπως εξελίχθηκε- κούρσας. Ο Τούρκος Κουζέι Τουντσελί έκανε μια συγκλονιστική εμφάνιση και τερμάτισε σε χρόνο 14:41.89 το οποίο είναι νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Ο ίδιος, στο Βελιγράδι πριν λίγες ημέρες είχε αναδειχτεί και πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία των ανδρών.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στα ημιτελικά των 200μ πρόσθιο ο Βαγγέλης Ντούμας, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό με την 5η καλύτερη επίδοση 2:13.95 αφού νωρίτερα τερμάτισε δεύτερος στη σειρά του. Στο ίδιο αγώνισμα ο Μάριος-Θεόδωρος Ζαφειρόπουλος με 2:15.55 κατατάχθηκε στην 11η θέση.

Παράλληλα, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200μ γυναικών με τις Ζαφειράτρου, Χρόνη, Γκόβαρη και Βασιλάκη κατέλαβαν τη 10η θέση με χρόνο 8:23.58. Στην 21η θέση βρέθηκε ο Δημανόπουλος στα 50μ ελεύθερο με 23.17 ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Παπαδόπουλος με 23.45 ήταν 35ος. Στα 200μ ύπτιο η Πυρίλη ήταν 21η με χρόνο 2:18.72 ενώ η Παπαθεοδώρου 26η με 2:06.18 ενώ στα 100μ πεταλούδα ο Πολυζούδης ήταν 30ός με 55.10 και ο Σπαθαράκης 50ός με 56.07.

@Photo credits: ΚΟΕ ιστοσελίδα // Koe.org.gr