Δυσκολεύτηκε αλλά ξεκίνησε με τρίποντο το 2024 ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός

Μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στον αξιόμαχο Άρη, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 και να ξεκινήσει με τρίποντο το 2024.

Ποδαρικό με νίκη έκανε στο 2024 ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» μπορεί να δυσκολεύτηκαν απέναντι στον πολύ δυνατό Άρη, ωστόσο κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 37-35) και να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Γυναικών με 30 βαθμούς. Από την άλλη ο Άρης έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 10η θέση.

Στα του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-7, αλλά οι «κίτρινες» αντέδρασαν και όχι μόνο κάλυψαν την διαφορά, αλλά έφτασαν μπροστά και με 17-21, δείχνοντας έτοιμες για το 0-1. Ο Παναθηναϊκός με την σειρά του πάλεψε να μπει και πάλι στο σετ, αλλά η Γιούρντζα έκανε το 23-25 και το 0-1.

Στα επόμενα δύο σετ, οι γηπεδούχες δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες και με άνεση έφτασαν στο 2-1 παίρνοντας προβάδισμα για το τρίποντο. Στο 4ο όμως είχαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες, όπως δείχνει άλλωστε και το 37-35.

Αρχικά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει μια σημαντική διαφορά με τον ΠΑΟ όμως να φτάνει στο +2 (20-18) με κόντρα επίθεση της Χατζηευστρατιάδου, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Ο Άρης προσπέρασε 21-22 με άσσο της Ξανθοπούλου, ο ΠΑΟ έφτασε σε ματς μπολ (24-23 Άτκινσον), αλλά ακολούθησαν 8 (!) χαμένα σετ μπολ των φιλοξενούμενων.

Ο ΠΑΟ ξαναπήρε το προβάδισμα με το λάθος της Γιούρντζα (33-32), με τη Μπάκα να σβήνει δύο ακόμη πράσινα ματς μπολ, όχι όμως και το επόμενο καθώς μετά το σερβίς της Φουμάκη (είχε μπει ως αλλαγή) η υποδοχή χάλασε και η Ελληνίδα ακραία κάρφωσε στο φιλέ διαμορφώνοντας το τελικό 37-35 μετά από μια μάχη 46 λεπτών!!!

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 37-35) σε 125'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Καρκάσες 22 (20/42 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 15 (13/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 16 (13/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ.-25% άριστες), Παπαφωτίου 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάμανταν 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 27% υπ.-18% άριστες), Ρόγκα (λ, 61% υπ.-28% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαριδη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (14/52 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ.-17% άριστες), Νεσίμοβιτς 10 (7/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 12 (8/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 12 (12/39 επ., 56% υπ.-19% άριστες), Στεντίλ 6 (3/24 επ., 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου 4 (2/3 επ., 2 άσσοι) / Θεοδοσίου (λ, 48% υπ.-19% άριστες), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου 1 (1/2 επ.).

Άνετα η ΑΕΚ στη Λαμία, νέα νίκη για τα Πεύκα, περίπατο επί της Θέτιδας ο ΑΟ Θήρας

Περιμένοντας το Κυριακάτικο ντέρμπι στο Παλατάκι όπου ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, πάμε να δούμε τι έγινε στην σημερινή ημέρα. Στη Λαμία η ΑΕΚ επικράτησε της τοπικής ομάδας με 3-0 (21-25, 11-25, 22-25) και παρέμεινε στην 4η θέση.

Στη Θεσσαλονίκη τα εξαιρετικά Πεύκα νίκησαν με 3-0 (25-16, 28-26, 27-25) και τον Ηλυσιακό, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς που τους έφεραν στην 5η θέση!!! Στη Σαντορίνη ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-0 (25-22, 25-22, 25-20) την Θέτιδα Βούλας, ενώ ντέρμπι είχαμε στο Κερατσίνι όπου ο Απολλώνιος νίκησε με 3-2 (12-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12) το Μαρκόπουλο.