WRC, Ράλλυ Σαφάρι: Ξεκίνημα με Τάνακ (vid)

Πάνος Σεϊτανίδης
O οδηγός της M-Sport σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στην εναρκτήρια υπέρ-ειδική διαδρομή του Ναϊρόμπι.

Η Κένυα φιλοξενεί τον έβδομο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, με το θρυλικό Ράλλυ Σαφάρι να υπόσχεται τρεις ημέρες γεμάτες σκληρές δοκιμασίες για πληρώματα και αγωνιστικά.

Από τις συνολικά 19 ειδικές διαδρομές, το πρόγραμμα της Πέμπτης περιλάμβανε μόνο μία – την υπέρ-ειδική διαδρομή “Kasarani”, στα προάστια του Ναϊρόμπι. Μία δοκιμασία 4.84 χιλιομέτρων στην οποία τον καλύτερο χρόνο σημείωσε ο Όιτ Τάνακ.

«Είναι απαιτητικό ράλλυ, θα δούμε μετά το Σάββατο που θα είμαστε, εκείνο το σκέλος θα μας πει πολλά», είπε ο Εσθονός.

Ο οδηγός της M-Sport ήταν με το Ford Puma Rally1, μόλις 1 δέκατο του δευτερολέπτου μπροστά από τον περυσινό νικητή, Σεμπαστιέν Οζιέ με το Yaris Rally1 της Toyota Gazoo Racing.

Στα 2.4 δευτερόλεπτα ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κάλε Ροβάνπερα, επίσης με Yaris, ενώ το πρώτο Hyundai i20 N, ήταν αυτό του Τιερί Νεβίλ. Ο Βέλγος, νικητής του προηγούμενου γύρου της σεζόν, στη Σαρδηνία, σημείωσε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο.

Το σκέλος της Παρασκευής περιλαμβάνει έξι ειδικές διαδρομές (3 επαναλαμβανόμενες).

Φωτογραφίες: Red Bull Content Pool

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!