ΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 21-20: Το κύπελλο παρέμεινε στον Λευκό Πύργο

Δημήτρης Ντζάνης

Ο ΠΑΟΚ είχε τον τελευταίο λόγο απέναντι στη Νέα Ιωνία.

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ πανηγυρίζει το έκτο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της και 4ο διαδοχικό, νικώντας τη Νέα Ιωνία 21-20 στον τελικό του Final 4 στη Χαλκίδα.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς, στην προσπάθεια να επαναλάβει το νταμπλ. Η Νέα Ιωνία κατάφερε δύο φορές να απαντήσει στο προβάδισμα των τεσσάρων γκολ που δημιούργησε ο «Δικέφαλος», όμως στα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν είχε τις επιθετικές λύσεις, χάνοντας τη δική της ευκαιρία για την κατάκτηση του τροπαίου.

Έπειτα από ένα νευρικό πρώτο δεκάκλεπτο με μόλις τρία γκολ, η Νέα Ιωνία πήρε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας σταθερά διαφορά ένα, δύο γκολ, με τη Μάγδα Κεπεσίδου να μοιάζει ανίκητη κάτω από την εστία.

ΠΑΟΚ ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Όμως η εικόνα του τελικού άλλαξε μετά το 21ο τελικό, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει σερί 5-0 και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών γκολ. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον ΠΑΟΚ η Μαρία Χατζηπαρασίδου, με την 27χρονη να έχει έξι γκολ, με πέντε εκτελέσεις πέναλτι, ενώ σε μια περίπτωση η 27χρονη νικήθηκε από την Κεπεσίδου στο 29΄.

Ο ΠΑΟΚ έφθασε στο +4 (13-9) στο 33:20, αλλά ήταν η σειρά της Νέας Ιωνίας για το δικό της σερί. Η Μανιά με δύο σερί γκολ έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης και ο τελικός ήρθε πάλι στα ίσα, 13-13, στο 39'.

Αυτή τη φορά η Εμμανουέλα Τσικνάκη σταματούσε τις επιθέσεις των παικτριών της Νέας Ιωνίας και με νέο 4-0 ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 17-13. Όμως η Νέα Ιωνία δεν παρέδωσε τα όπλα και με το δικό της 4-0, ισοφάρισε 17-17 (51').

Ο τελικός κορυφωνόταν με τη Νέα Ιωνία να έχει απαντήσεις στο προβάδισμα του ΠΑΟΚ, 19-19. Στο κρίσιμο σημείο ο ΠΑΟΚ με γκολ των Χατζηπαερασίδου και Βράντσιτς ξέφυγε εκ νέου με 21-19 (57:12), οι άμυνες στο καίριο σημείο βγήκαν, με τη Στουγιανίδου απλά να διαμορφώνει το 21-20 στα 59:45.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-5, 6-7, 8-8, 11-8 (ημ.) 13-10, 13-13, 16-13, 17-16, 19-18, 21-20.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 9, Μπατζαρακούδη, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 3, Χριστοφόρις, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 1, Ζενέλη, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 3, Αργυροπούλου, Μπουράτο 1.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μουρατίδου, Μανιά 5, Κοτρώτσιου, Ανδρίτσου, Κολλύρη, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 4, Κοντοστεργίου, Ντιμτσούδη, Χαριτίδη 1, Νταβίντοβιτς 3, Κωνσταντινίδου 3, Στουγιαννίδου 4
Παρατηρητές: Κατσίκης- Τσάκωνας, Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 6/7-3/5

MVP η Τσικνάκη

H τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Εμμανουέλα Τσικνάκη αναδείχηκε πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού.

«Και οι δύο άμυνες ήταν πολύ καλές και η Μάγδα Κεπεσίδου ήταν πολύ καλή. Κερδίσαμε στις λεπτομέρειες. Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες του F4, στις συναθλήτριές μου και στη Νέα Ιωνία για την προσπάθεια που κατέβαλε» δήλωσε η Τσικνάκη.

Τσικνάκη

«Ήταν ένας τελικός διαφήμιση για το γυναικείο χάντμπολ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δύο φορές επιστρέψαμε από το -4 και το -3. Είμαι υπερήφανη για την ομάδα μου, δεν τα παρατήσαμε, παλέψαμε ως το τέλος», είπε η τερματοφύλακας της Νέας Ιωνίας, Μάγδα Κεπεσίδου.

Κεπεσίδου

Οι τροπαιούχες ομάδες

Αναγέννηση Άρτας 10 (1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008)
ΓΕ Βέροιας 7 (1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)
ΠΑΟΚ 6 (2014, 2016, 2019, 2020, 2021, 2022)
ΟΦΝ Ιωνίας 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2018)
Ορμή Λουξ 4 (2007, 2009, 2010, 2012)
Αθηναϊκός 3 (1988, 1995, 1996)
ΑΣΕ Δούκα 1 (1994)

Ένσταση η Νέα Ιωνία

Ο τελικός άρχισε με καθυστέρηση 15 λεπτών, καθώς η Νέα Ιωνία κατέθεσε ένσταση.

«Καταθέτουμε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή των αθλητριών του ΠΑΟΚ που νόσησαν με covid-19 και δεν τήρησαν τα υγειονομικά πρωτόκολλα που υποδεικνύει η ΚΥΑ για την συμμετοχή των αθλητριών που έχουν νοσήσει, όπως PCR η rapid test» αναφέρθηκε σε αυτή.

Η απάντηση των διαιτητών ήταν η εξής: «Επί της ανωτέρα ενστάσεως τα rapid test του ΠΑΟΚ προσκομίστηκαν σε ηλεκτρονική μορφή και ελέγχθηκαν στις 16:15. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 15 λεπτών λόγω του ανωτέρω συμβάντος».

Σύμφωνα με τον νέο προγραμματισμό της ΟΧΕ οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Τετάρτη (9/2) αυτή τη φορά στη Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα.